Meme kanseri evreleri

Meme kanseri evreleri
Meme kanseri evreleri

Meme kanseri evreleri

Meme kanseri evreleri kanserin yayılımına bağlı olarak gruplandırılmaktadır. Meme kanseri evreleri 4 ayrı grupta toplanmaktadır. Bunlar Evre 1, Evre 2 (Evre 2-A ve Evre 2-B),Evre 3 (Evre 3-A ve Evre 3-B) ve Evre 4 meme kanseri evreleridir.

Meme kanseri evreleri arasında ilk sırayı Evre 1 alır. Evre 1 meme kanseri türünde kanser oluşumuna neden olan kitle henüz 20 mm. ölçüsünü aşmamıştır. Evre 1 aşamasında meme kanseri tedavisi için öncelikli olarak cerrahi müdahale uygulanır. Hastalığın yayılımını önlemek için lenf bezleri toplanır ve daha sonra kitleyi yok etmek için kemoterapi tedavisi planlanır.

Daha Fazlası


1 46

Meme kanseri evreleri

Evre 2-A aşamasında ise kanserli kitle 20 ila 50 mm. arasında bir ölçüye sahiptir. Bu meme kanseri evresinde de hastalık henüz lenf bezlerine yayılım göstermememiştir. Evre 2-B aşamasında ise tümor Evre 2-A ile aynı ölçüye sahip olmakla beraber Evre 2-A aşamasından farklı olarak lenf bezlerine sıçramış durumdadır. Evre 2 meme kanseri aşamasında hastaya tedavi amaçlı olarak cerrahi müdahale, kemoterapi ve hormon terapisi uygulanabilir.

Meme kanseri evreleri

Evre 3 aşamasında hastalık Evre 3-A aşamasında ise mastektomi adı verilen memenin alınması ile tedavi yöntemi seçilir. Evre 3-A aşamasında meme kanserine neden olan kanserli kitle memenin dışına çıkarak diğer dokulara bulaşmıştır. Evre 3-B aşaması ise kanserli kitlenin göğüs duvarına tutulum gerçekleştirdiği kanser tiplerini barındırmaktadır. Evre 3-B aşamasında öncelikli olarak hasta yoğun bir kemoterapi tedavisine alınır ve kanserli kitlenin küçültülmesi amaçlanır.

Meme kanseri evreleri arasında en riskli bulunanı Evre 4 meme kanseri türüdür. Evre 4 meme kanseri ileri evre meme kanseri olarakta isimlendirilmektedir. Bu evrede hastaya yapılan tüm müdahaleler onun yaşam süresini artırmaya ve yaşam standartlarını korumaya yöneliktir.

Meme kanseri evreleri için uygulanacak tedavi yöntemi hastanın doktorunun ve hastanın beraber konuşarak anlaşması gereken bir prosedürdür. Hastanın doktoruna güveni tam olmalıdır.Meme kanseri evreleri

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri