Meme kanseri belirtileri

Meme kanseri belirtileri

Meme kanseri belirtileri hastalığın erken dönem tanısı için çok önemlidir. Meme kanseri erken tanı konulduğu takdirde çok kolay bir şekilde tedavi edilirken her kanser türünde olduğu gibi hastalık ilerledikçe tedavisi zorlaşmaktadır. Bu nedenle meme kanseri hakkında bilinçlendirme kampanyalarına destek verilmeli ve meme kanseri belirtileri hakkında halk bilinçlendirilmelidir.

Daha Fazlası


1 46

Meme kanseri belirtileri

Meme kanseri belirtileri arasında ilk sırada memede sertlik ve memede ele gelen kitle yer alır. Bu iki belirti de başka bir çok nedenden oluşabileceği gibi ortaya çıktığı anda hemen bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunularak meme kanseri riski mutlaka değerlendirilmelidir. Meme kanseri belirtileri arasında bunların yanı sıra memede kızarıklık, meme başının şeklinde yaşanan değişimler, memeden kanlı akıntı gelmesi, memeden pembe akıntı gelmesi, memenin içe doğru çekilmesi ve koltuk altında meydana gelen lenf bezi şişmeleri yer almaktadır.

Bu belirtilerin biri görülebileceği gibi bir kaçı da aynı anda ortaya çıkabilir. Meme kanseri günümüzde geliştirilen tedavi yöntemleri ile artık çok kolay tedavi edilebilen bir kanser türü haline gelmiştir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu meme kanseri belirtilerini erken dönemde yakalayabilmek ve zamanında doktora başvuruda bulunarak hastalığın ilk evresinde yakalanmasını sağlamaktır.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri