Suda doğum

Suda doğum
Suda doğum

Suda doğum

Daha Fazlası


1 46

Suda doğum son derece tercih edilen bir doğum yöntemidir. Suyun içerisinde doğum sancıları vücut tarafından daha fazla tolere edilirken rahat doğum yapmanız sağlanır. Suda doğum her ne kadar tesadüfen bulunan bir yöntem olsada yinede çok fazla tercih edilmektedir.

Suda doğum

Suda doğumyapmak isteyen anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli konu doğum yapacakları merkezi çok iyi seçmektir. Çünkü deneyimsiz kişilerin elinde suda doğum istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Suda doğum esnasında en sık görülen komplikasyon bebeğin ciğerine su kaçmasıdır. Suda doğum yapan kadın normal doğum yaptığı için aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir.

Suda doğum

Suda doğumun faydaları arasında çok az ağrı duyulması, anne adayının suyun içinde kendini çok rahat hissetmesi, rahimde kan akışının daha yoğun olması nedeni ile doğum sancılarının daha kolay atlatılması, suyun rahim ağzını yumuşatması nedeni ile doğum anının çok daha ağrısız gerçekleşmesi sayılabilir. Suda doğum yapmak isteyen anne adaylarında aranılan nitelikler arasında bebeğin baş pozisyonu ile gelmesi, iri kilolu bebek olmaması, anne adayının vajinal enfeksiyonları bulunmaması ve anne adayının kronik rahatsızlıkları bulunmaması yer alır. Bir çok uzmana göre suda doğum ile anne adayları psikolojik rahatlama yaşadıkları için acı duymamaktadır. Ancak suda doğum yapan kadınlar arasında ilk doğumunu normal doğum ile yapan anne adayları her iki yöntem arasında büyük farklar bulunduğunu ve normal doğuma oranla suda doğum yapmanın çok daha kolay olduğunu belirtmişlerdir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri