Sezaryenle doğum

Sezaryenle doğum

Sezaryenle doğum

Sezaryenle doğum normal doğumun gerçeleştirilemediği hallerde gerçekleştirilen müdahaleli doğum türüdür. Sezaryenle doğum lokal anestezi yada genel anastezi altında cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir.

Daha Fazlası


1 46

Sezaryenle doğum

Son yıllarda doğum fobisi yaşayan anne adaylarının daha rahat bulması nedeni ile çok fazla gerçekleştirilse de kesinlike zorunlu olunmadıkça tercih edilmemelidir. Sezaryenle doğumun riskleri normal doğumun riskleri ile karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Ayrıca sezaryenle doğum ameliyat anlamına gelmekte olduğu için bu doğum türünü tercih eden anne adayları ömür boyu bu ameliyatın ardından kendilerine daha dikkatli bakmak zorunda kalmaktadırlar.

Sezaryenle doğum yapanlar en fazla iki doğum yapabilmektedirler. Bu nedenle daha fazla çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının kendi istekleri ile sezaryen yaptırmamaları gerekir. Sezaryenle doğum bazı hallerde zorunlu olup bu gibi durumlarda anne adayının kendisini normal doğum için zorlamaması gerekir. Örneğin bebeğin makat gelişli olduğu her pozisyonda mutlaka sezaryenle doğum yapılmalı ve asla normal doğum denenmemelidir. Sezaryenle doğumun sakıncaları olduğu kadar zorunlu hallerde sezaryenle doğum yapmak faydalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri