Meme kanseri

Meme kanseri
Meme kanseri

Meme kanseri

Meme kanseri Yoğun Meme Dokusuna sahip bayanlarda mamografinin duyarlılığının sadece %30 olduğu ve bayan nüfusunun genelinin yoğun meme dokusuna sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır

Meme kanseri meme dokusunu oluşturan hücrelerin genetik yapılarında yaşanan sorunlar nedeni ile oluşan hastalık türüdür. Vücudumuzun yapı taşları hücrelerdir. Hücreler birleşerek organları meydana getirirler. Her hücrenin belirli bir ömrü vardır. Hücre meydana gelir, çoğalır ve ölür.

Daha Fazlası


1 46

Meme kanseri hafife alınmaz

Ancak bazen çeşitli nedenlerden dolayı hücrelerin yapılarında sorunlar oluşmaya başlar ve hücreler kontrolsüz bir biçimde çoğalmaya başlar. Zamanla bu çoğalım sonucu sağlıklı hücrelerde ölmeye başlar. Eğer bu hücre çoğalımı meme dokusu üzerinde meydana gelirse oluşan kanser türü meme kanseri olarak adlandırılmaktadır. Meme kanseri son yıllarda görülme sıklığını artırırken gelişen görüntüleme cihazları ve kadınların meme kanseri hakkında son derece bilgili olması nedeni ile meme kanserinde ölüm oranı ise buna paralel olarak düşmektedir.

Meme kanseri belirtileri

Meme kanseri belirtileri arasında en sık görüleni memede ele gelen kitledir. Memede kitle oluşumu farklı pek çok nedenden dolayı meydana gelebileceği gibi yine de meme kanseri ihtimali her zaman değerlendirilmelidir. Ayrıca meme başı deformasyonu, memede meydana gelen şekil bozuklukları, kızarıklık ve şişliklerde meme kanseri belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Şunu belirtmek isterimki herzaman ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR !Meme kanseri

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri