Kendi kendine meme muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi
Kendi kendine meme muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her kadının hiç bir risk faktörü taşımasa bile gerçekleştirmesi gereken bir kontrol sistemidir. Kendi kendine meme muayenesi sayesinde her yıl binlerce kadının hayatının kurtulduğu asla unutulmamalıdır.

Daha Fazlası


1 46

Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her ay ayda bir kere olmak üzere düzenli olarak yapılmalıdır. Banyo yaparken vücudunuzu sabunladığınız esnada elleriniz ile göğüslerinizi kontrol ederek bile kendi kendine meme muayenesi yapmış olursunuz.

Kendi kendine meme muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi meme kanseri erken tanı aşamasında çok önemlidir. Meme kanseri evreleri ilerledikçe meme kanseri tedavisi daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle meme kanserinde erken tanı tüm kanser türlerinde olduğu gibi hayati öneme sahiptir. Kendi kendine meme muayenesi önce bir ayna karşısında yapılmalı ve meme başında değişimler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Meme başının içeri çekilmesi, memede yaşanan deformasyonlar ve şekil bozuklukları ile memede kızarıklık oluşumu meme kanseri belirtisi kabul edilmektedir. Ayna karşısında kontrolden sonra kendi kendine meme muayenesi aşamasında sıra elle kontrole gelir. Bu aşamada kontrol edeceğiniz memenin bulunduğu taraftaki kolunuzu başınızın üstüne koyarak koltuk altınızda dahil olmak üzere tüm meme bölgesi yumuşak dokunuşlarla kontrol edilmelidir. Bu muyene esnasında göğüslerde yada koltuk altı bölgesinde hassasiyet, ağrı yada acı duyulması ve memede kitle oluşumu saptanırsa en yakın sağlık kuruluşunda ileri tetkiklerin acil olarak yaptırılması gerekir.

Kendi kendine meme muayenesi

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri