Normal doğum

Normal doğum

Normal doğum

Normal doğum doğumun vajinal yoldan meydana gelmesidir. Doğum, normal doğum ve sezaryenle doğum olmak üzere ikiye ayrılırken tavsiye edilen doğum şekli adından da anlaşılacağı üzere normal doğum’dur.

Daha Fazlası


1 46

Normal doğum

Bebeğin makat gelişli olmadığı  ve anne adaylarının sağlıklarının müsait olduğu her durumda önerilmektedir. Ancak anne adaylarının hamilelikte aşırı kilo alması, çatısının dar olması, kronik rahatsızlıkları bulunması ve doğum fobisi yaşaması yada bebeğin aşırı kilolu olması, ters pozisyonda gelmesi, kordon dolanması yaşanması ve kalp atışlarının yavaşlaması gibi durumlarda sezaryenle doğum önerilmektedir.

Normal doğum yapmak isteyen anne adaylarının yapmış olduğu en büyük hata internet üzerinden normal doğum videoları izlemektir. Normal doğum videolarını izleyen anne adayları gereksiz yere korku ve endişelere kapılmaktadır. Doğum anından korkan anne adayları ağrısız normal doğum seçeneklerini değerlendirebilirler. Normal doğum hem anne adayı hemde bebek için en doğru ve sağlıklı doğum yöntemidir ve bazı sorunlar zorunlu olarak gerektirmedikçe her zaman normal doğum tercih edilmelidir. Normal doğumun faydaları arasında anne adayının daha hızlı şekilde iyileşmesi, rahimin çok daha kısa sürede toparlanması, bebek ile iletişimin hemen gerçekleşmesi ve bebeğin akciğerlerinin daha iyi şişmesi yer almaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri