Hamilelikte üzülmek

Hamilelikte üzülmek
Daha Fazlası


1 46

Hamilelikte üzülmek

Hamilelikte üzülmek kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durumdur. Anne adayları gerek salgılanan hormonlar gerekse de doğum stresi ve bebekleri için yaşadıkları endişeler ile beraber son derece hassas bir ruh haline bürünürler. Bu dönemde hassaslaşan anne adayları içe kapanabilir yada gebelik depresyonu denilen ruhsal rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Bu dönemde en büyük görev aile yakınları ve eşlere düşmektedir. Hamilelikte üzülmek ve yıpranmak istemeyen anne adaylarının ise mutlaka daha aktif bir sosyal yaşantının içine girmesi gerekir. Her gün düzenli olarak 1 saat yürümeniz bile hamilelikte üzülmek istemiyorsanız sizi pozitif şekilde motive edecektir.

Peki hamilelikte üzülmek bebeği etkiler mi ya da hamilelikte üzülmek  bebeğe zarar verir mi? Son yapılan araştırmalar ile beraber anne karnında ki bebeklerin annelerinin kaygı, endişe, üzüntü ve mutluluk gibi ruh hallerine tepki verdiğini ortaya koymaktadır. İleri görüntüleme cihazları ile anne adaylarının tepkileri anında anne karnında bulunan bebeklerin farklı farklı tepkiler verdiği görülmüştür. Bu da bebeklerin annelerinin üzüntülerini ve sevinçlerini hissedebildiklerini gösterir. Bu nedenle hamilelikte üzülmek yerine kendinizi mutlu edecek aktivitelerle uğraşmak ve yersiz endişeler yaşamak yerine olayları zamanın akışına bırakmak gerektiğinin en önemli göstergesidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri