Hamilelikte uyku

Hamilelikte uyku
Daha Fazlası


1 46

Hamilelikte uyku

Hamilelikte uyku görülen erken dönem gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Anne adayları sürekli olarak yorgunluk hissederler ve uyumak isterler. Peki hamilelikte uyku ne zaman başlar ve hamilelikte uykusuzluk soruna yol açabilir mi?

Hamilelikte uyku dönemi gebeliğin başlangıcı ile beraber ortaya çıkar. Hamilelikte uyku uyuma isteği vücudunuzun tam kapasite ile çalışmasına bağlı olarak yaşanır. Yumurtanın döllenmesi ile beraber beyin hemen bir dizi hormon salgılamaya başlar ve salgılanan hormonlar nedeni ile vücudun işleyiş mekanizmasında değişimler yaşanır. Özellikle de bebeğin içerisinde gelişimini tamamlayacağı plesantanın oluşumu esnasında anne adaylarının vücutlarında büyük bir enerji ortaya çıkar. İşte hamilelikte uyku ve yorgunluğun asıl nedeni budur.

Anne adayı tüm bu oluşumlardan habersiz  sürekli olarak yorgunluk hisseder ve uyumak ister. Hamilelikte uyku vücudun kendisini rölantiye alarak tüm bu oluşuma tam kapasite ile enerji ayırmak istemesinden kaynaklanır. Hamilelikte uyku düzeni değişkendir. Anne adayları ilk aylarda sürekli olarak uyku ihtiyacı duyarlarken ilerleyen dönemlede karnın iyice büyümesi ile beraber bu seferde hamilelikte uykusuzluk sorunları yaşanmaya başlanır. Annenin hamilelikte uyku düzenini tekrar sağlaması için doğru yatış pozisyonlarını öğrenmesi şarttır. Hamilelikte uyku dikkat edilmesi gereken bir konudur. Anne adayı yeterince uyku uyuyarak vücuduna ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak zorundadır. Hamilelikte uyku isteği duyulduğu anda uygun bir ortamda bulunuyorsanız kendinizi uyanık tutmak için çaba harcamamalı ve yatarak enerji toplamalısınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri