Hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı anne adaylarını en çok zorlayan gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Sebebi henüz tam olarak bilinmemekle beraber hamilelikte mide bulantısı oluşmasının ana nedeni olarak hızla değişen hormon seviyeleri gösterilmektedir.

Daha Fazlası


1 46

Vücut yeni oluşan bu hormon dengesine adapte olana kadar hamilelikte mide bulantısı oluşmaktadır. Bazı anne adaylarında hamilelikte mide bulantısı hiç yaşanmazken bazı anne adaylarında ise doğum olana kadar ve hatta doğumdan sonra bir kaç ay içerisinde bile mide bulantıları görülebilmektedir. Bu durumların hepsi  normal kabul edilir.

Peki hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Hamilelikte mide bulantısı hissini azaltmak için tavsiye edilen ilk şey imkanınız bulunuyorsa yüzmektir. Yapılan araştırmalar ile hamileliği boyunca düzenli olarak yüzen kişilerde hamilelikte mide bulantısı şikayetleri görülmediği yada çok az görüldüğü belirlenmiştir. Bunun yanı sıra hamilelike mide bulantısı hissinden kurtulmak için alabileceğiniz basit önlemler arasında asla tıka basa karnınızı doyurmamak, yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak, kendinizi aç bırakmamak ve sabahları uyandığınızda yemek için baş ucunuzda mutlaka tuzlu krakerler bulundurmak yer almaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri