Gebelikte kilo alımı

Daha Fazlası


1 46

Gebelikte kilo alımı

Gebelikte kilo alımı anne adaylarını en çok düşündüren konular arasında yer alır. Kilo alımı hamilelik döneminde kaçınılmaz olurken alınacak kilo bebeğin gelişimi ve doğum süreci için çok önemli kabul edilmektedir. Gebelikte kilo alımı için belirlenen sınır anne adayının hamile kaldığı kiloya bağlı olarak değişmekle beraber genelde 8 – 12 kilo arası kilo alımı normal sınırlar arasında kabul edilmektedir.

Ancak gebelikte kilo alımı için anne adayının genel sağlık durumu da hesaplamalara dahil edilmelidir. Örneğin şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerde gebeliğe bağlı komplikasyonları en aza indirebilmek için daha sıkı bir kilo kontrol takibi uygulanabilir.

Gebeliğin ilk aylarında yoğun yaşanan aşerme dönemi sonucu ilk aylarda gebelikte kilo verme görülürken daha sonra ise anne adayları hızlı bir biçimde kilo almaya başlarlar. Bu nedenle gebelikte kilo alımı düzenli bir takvim içinde gerçekleştirilmeli ve aylık olarak takip edilmelidir. Son aylarda daha fazla kilo alındığı ve bebeğin asıl kilo alımının bu dönemde gerçekleşmesi nedeni ile son aylara kadar fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır. Gebelikte kilo alımı çok az olursa düşük kilolu bebek doğumu çok fazla olursa ise zor doğum gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Anne adaylarının daha rahat bir gebelik ve doğum süreci yaşamasına yardımcı olmak adına gebelikte kilo alımı için dikkatli davranması önerilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri