Gebelikte karın ağrısı

Gebelikte karın ağrısı

Gebelikte karın ağrısı

Daha Fazlası


1 46

Gebelikte karın ağrısı hangi dönemde meydana gelirse gelsin mutlaka dikkate alınmalı ve takip edilmelidir. Erken dönem gebelikte karın ağrısı olası bir dış gebeliğin habercisi olarak kabul edilirken ilerleyen evrelerde ise düşük ve erken doğum belirtisi olarak görülür.

Gebelikte karın ağrısı yaşayan anne adaylarının karın ağrısını takip etmesi ve ağrının sürekliliği ile seyrine bağlı olarak takiplerini gerçekleştiren doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Dış gebelikte karın ağrısı görülen ilk belirtiler arasında yer alır. Ancak her gebelikte karın ağrısı dış gebelik, düşük yada erken doğum belirtisi anlamına gelmez. Bu nedenle panik olmadan gereken tanının konulması adına doktorunuza muayene olmanız yeterli olacaktır.

Gebelikte karın ağrısı çeken anne adayları “hamilelikte karın ağrısı normal mi” diye sormaktadırlar. Kesinlikle hamilelikte karın ağrısı normal olarak kabul edilmekte ancak yine de hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kontrol edilmelidir. Hamilelikte karın ağrısı mide bulantısı ile beraber yaşanıyorsa gebelik zehirlenmesi ihtimali de düşünülmelidir. Gebelikte karın ağrısı hem basit hemde önemli nedenlerden dolayı meydana gelebileceği için ihmal edilmemesi gereken bir durum olarak öne çıkmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri