Gebelikte beslenme

Gebelikte beslenme
Daha Fazlası


1 46

Gebelikte beslenme

Gebelikte beslenme ile bebek gelişimi yakından ilgilidir. Bu nedenle gebelikte beslenme mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gebelikte beslenme listesi oluşturulurken mutlaka beslenme listesinin içerisinde süt ve süt ürünleri, meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve protein kaynağı hayvansal gıdalar dahil edilmelidir.

Gebelikte beslenme dengeli ve doğru bir şekilde yapılırsa hem anne adayının aşırı kilo alması hemde bebeğin sağlıklı gelişimi desteklenmiş olur. Bunun için gebelikte beslenme az ve sık öğünler halinde gerçekleştirilmelidir. Anne adayları 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere günde toplam 6 öğün yemelidir. İlk aylarda yaşanan gebelikte bulantı döneminde her ne kadar yemek düzeni tam olarak sağlanamasa da bulantı geçtiği anda düzenli bir yemek listesine geçiş yapılmalıdır.

Gebelikte beslenme ay ay planlanmalı ve liste mümkünse uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Gebelikte beslenme folik asit alımı için özel olarak planlanmalı ve ilk üç ay boyunca vücuda folik asit takviyesinde bulunulmalıdır. Böylelikle bebeğin merkezi sinir sistemi gelişimi desteklenmiş olur. Anne adaylarının gebelikte beslenme ile ilgili olarak gebelik aşamasında mutlaka bilinçlendirilmesi sağlıklı nesillerin yetişmesi için gereklidir. Gebelikte beslenme döneminde anne adaylarının çift kişilik yemek yemeye değil sağlıklı ve dengeli beslenmeye ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri