İdrarda hamilelik testi

Hamilelik testi idrarda hamilelik testi ve kanda hamilelik testi olarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır. İdrarda hamilelik testi gebelik şüphesi yaşayan kişinin idrar numunesi üzerinden yapılan gebelik testi türüdür.

Daha Fazlası


1 46

İdrarda hamilelik testi

Hamilelik testi idrarda hamilelik testi ve kanda hamilelik testi olarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır. İdrarda hamilelik testi gebelik şüphesi yaşayan kişinin idrar numunesi üzerinden yapılan gebelik testi türüdür. İdrarda hamilelik testi ile ilgili olarak en çok sorulan sorular arasında “İdrarda hamilelik testi ne zaman yapılır?” ve “İdrarda hamilelik testi kaç günde belli olur?” sorularıdır.

İdrarda hamilelik testi en doğru sonucun alınabilmesi için adet gecikmesinin yaşandığı dönemde yapılmalıdır. Adet gecikmesini takip eden 5 gün sonunda yapılan idrarda hamilelik testi doğruluk oranı yüzde 99’dur. Bu nedenle idrarda hamilelik testinden en doğru sonucu alabilmek için mutlaka aceleci davranmamak ve adet gecikmesini beklemek gerekir. Erken dönem idrarda gebelik testi ise HCG duyarlılığı daha yoğun testler olup bu testler ile gebeliğin üzerinden 10 gün geçtikten sonra bile sonuç alınabilmektedir.

İdrarda hamilelik testi en geç yarım saat içinde belli olurken hamilelik testi çizgileri içerisinde bir tanesi belirirse bu testin negatif çıktığını göstermektedir. Gebelik testi çift çizgi ise bu sonuç testin pozitif çıktığını yani hamile olduğunuzu ifade etmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri