Hamilelik testi hataları

Hamilelik testi hataları

Hamilelik testi hataları

Daha Fazlası


1 46

Hamileki testi hataları çok sık yapılmaktadır. Yapılan basit hatalar nedeni ile bazen gebelik olmasına rağmen gebelik testi negatif çıkabilmektedir. Bu nedenle gebelik testi yapılmadan önce mutlaka kullanma prosedürü iyice okunmalı ve bu prosedüre uygun olarak test yapılmalıdır.

Yapılan hamilelik testi hataları arasında en sık görülen hata normal hamilelik testininin adet gecikmesi yaşanmadan uygulanmasıdır. Eczanelerde satılan hamilelik testlerinin bir çoğu erken dönem gebeliklerin belirlenmesi için yeterli duyarlılığa sahip değildir ve hamilelik olmasına rağmen negatif sonuç vermektedir. Eğer aldığınız test erken dönem hamilelik testi değil ise mutlaka testi yapmak için adetinizin üzerinden geçen 5. günü beklemeniz gerekir. Böylelikle gebelik testi doğruluk oranı artar.

Araştırmalara göre hamilelik testi hataları arasında yapılanlardan biri de testi mutlaka aç karnına uygulamak. Ancak gebelik testi uygularken tok karnına yada aç karnına olmanız gibi bir şart bulunmuyor. Gebelik testini sabah ilk idrar ile yapma zorunluluğu da yoktur. Bu da hamilelik testi hataları arasında yer almaktadır. Gebelik testi çok erken dönemlerde uygulandığı takdirde sabah ilk idrarında hormon seviyesi en yüksek olduğu için sabah yapılması önerilmektedir. Ancak adet gecikmesi sonrası yapılan tüm gebelik testlerinde böyle bir sınırlama yoktur. Gebelik testi günün istenilen saatinde yapılabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri