Gebelik testinde tek çizgi

Gebelik testinde tek çizgi
Daha Fazlası


1 46

Gebelik testinde tek çizgi

Gebelik testinde tek çizgi testin negatif sonuçlandığı durumlarda ortaya çıkar. Gebelik testi tek çizgi çıkarsa bu hamile olmadığınız anlamanı gelir. Eğer testi çok erken bir dönemde yaptıysanız ve gebelik şüpheniz ilerleyen günlerde de devam ettiyse mutlaka testi bir süre sonra yenilemeniz gerekir.

Gebelik testi hamilelik hormonu olarak bilinen HCG hormonunu belirlemek üzere geliştirilmiştir. Bu testlerin HCG hormonu duyarlılığı sınırlı olduğu için idrarda bulunan gebelik hormonu yeteri kadar yükselmediyse hamile olduğunuz halde gebelik testinde tek çizgi çıkması yani testin negatif sonuçlanması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle gebelik testini yapmak için aceleci davranmamak ve en azından adet gecikmesini beklemek önerilmektedir. Ancak planlı hamileliklerde bebek sahibi olmak isteyen kişiler için bu süre beklemek için çok uzun gelebilir. HCG seviyesi henüz tam yükselmeden yapılan testler de yanlış sonuç alma oranı son derece yüksektir. Gebelik testinde tek çizgi adet gecikmesinden sonra da alınıyorsa bu durumda bir kadın hastalıkları doktoruna başvuruda bulunularak adet gecikmesinin nedeni bulunmalıdır. Bazen yoğun stres, üzüntü yada aşırı bebek isteği bile adet gecikmesine neden olabilir. Yapmış olduğunuz gebelik testinde tek çizgi çıkarsa testi dilerseniz tekrarlayabilir dilerseniz de sonuçtan yüzde 100 emin olmak adına kanda hamilelik testi yaptırabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri