Gebelik testi silik çizgi

Gebelik testi silik çizgi ile de sonuçlanabilir. Bunun temel nedeni gebelik testinin çok erken bir dönemde yapılmasıdır.

Daha Fazlası


1 46

Gebelik testi silik çizgi

Gebelik testi silik çizgi ile de sonuçlanabilir. Bunun temel nedeni gebelik testinin çok erken bir dönemde yapılmasıdır. Uygulanan gebelik testi silik çizgi çıkarsa testin 3 – 4 gün içinde yeniden tekrarlanması gerekir.

Gebelik testi silik çizgi çıkması hamilelik olmadığı anlamına gelmez. Hamilelik testleri kanda gebelik ile beraber artışa geçen HCG adlı hormonu tespite yönelik çalışmaktadır. Bu hormon önce kanda yükselişe geçer ve daha sonra böbrekler tarafından süzülen kan aracılığı ile idrara geçer. Siz gebelik testini bu hormon yeteri kadar yükselmeden yaparsanız  gebelik testi silik çizgi çıkmasına neden olursunuz. Bu nedenle gebelik testinde silik çizgi çıkmaması için erken dönem gebelik testi uygulanacaksa en erken gebelik şüphesi yaşanan ilişkinin üzerinden 1015 gün geçtikten sonra normal idrarda gebelik testi uygulanacak ise mutlaka adet gecikmesinin üzerinden en az 3 gün geçtikten sonra yapmanız gerekir.

Gebelik testi silik çıkıp hamile olmayanlar olabileceği gibi gebelik testi tek çizgi çıktığı halde hamile olan insanlar da olabilir. Bu nedenle sadece gebelik testi sonuçlarına güvenmemeli ve adet gecikmesi yada gebelik belirtileri devam ediyorsa mutlaka bir süre sonra test tekrarlanmalıdır. Gebelik testi silik çizgi testin belirlenen süre dolmadan kontrol edilmesi sonucu da görülebilir. Gebelik testi çizgileri arasında gebelik testi tek çizgi negatif, gebelik testi çift çizgi pozitif ve gebelik testi silik çizgi ise hatalı gebelik testi olarak kabul edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri