Gebelik testi

Gebelik testi hamilelik şüphesi yaşayan kadınların kan ve idrar numuneleri üzerinde yapılan testlerdir.

Daha Fazlası


1 46

Gebelik testi

Gebelik testi hamilelik şüphesi yaşayan kadınların kan ve idrar numuneleri üzerinde yapılan testlerdir. Bu testler ile hormon seviyeleri kontrol edilerek olası bir gebeliğin meydana gelip gelmediği anlaşılır.

Gebelik testi çeşitleri kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testidir. Kanda gebelik testi sağlık kuruluşlarında yapılan bir gebelik testi olup sonucu aynı gün içerisinde verilmektedir. Kanda gebelik değerleri ölçülerek tespit edilir. İdrarda gebelik testi ise anne adayının idrar numunesi üzerinde çalışılan testlerdir. Genelde en çok tercih edilen gebelik testi türü idrarda gebelik testi olup tüm eczanelerden 2,00 lira karşılığında temin edilebilir.

Gebelik testi doğruluk oranı ise testin yapıldığı zamana bağlı olarak değişmektedir. Çok erken dönemde uygulanan gebelik testi doğruluk oranı düşerken adet gecikmesinin beklendiği gebelik testi yüzde 99 oranında doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi tek çizgi çıkarsa bu gebeliğin olmadığı anlamına gelir. Gebelik testi çift çizgi ise testin pozitif sonuçlandığını yani gebe olduğunuzu gösterir. Gebelik testinde silik çizgi ise gebelik testinin erken dönemde uygulandığını düşündürmelidir. Bu gibi gebelik testi sonuçlarında test bir hafta içerisinde mutlaka tekrarlanmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri