Erken dönem hamilelik testleri

Daha Fazlası


1 46

Erken dönem hamilelik testleri

Erken dönem hamilelik testleri gebeliğin üzerinden en az 7 gün geçtikten sonra oluşan gebeliği tespit etmeye yönelik olarak hazırlanan testlerdir. Ancak erken dönem hamilelik testleri son derece pahalı testler olmasına rağmen doğruluk oranı son derece düşüktür.

Hamilelik testleri idrarda hamilelik testi ve kanda hamilelik testi olmak üzere ikiye ayrılır. Tüm hamilelik testleri hamilelik ile beraber yükselişe geçen HCG adlı hormonu tespite yönelik çalışır. Erken dönem hamilelik testleri hamile olup olmadığını hemen öğrenmek isteyen kişiler için geliştirilen özel hamilelik testleridir. Bu tip testlerin HCG duyarlılığı artırılmış olup çok düşük seviyelerde artışı bile tespit ettikleri iddia edilmektedir.

Ancak şikayet sitelerinde kısa bir dolaşmadan sonra erken dönem hamilelik testleri ile ilgili çok sayıda şikayet olduğunu görebilirsiniz. Bu testleri kullanan bir çok kadın testin hatalı sonuç verdiğine dair şikayette bulunmaktadır. Erken dönem hamilelik testleri ile en doğru sonucu alabilmek için gebelik şüphesi yaşanılan ilişkinin üzerinden 15 gün geçmesini beklemek testin başarısını artıracaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri