Bebeklerde reflü

Daha Fazlası


1 46

Bebeklerde reflü

Bebeklerde reflü çok sık görülen bir durum olmakla beraber bebekte kilo kaybı yaşanmıyorsa normal olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni bebeklerin doyma hissine sahip olmaması ve çok fazla yemek tüketmesidir.

Bebeklerde reflü bu nedenle çok sık görülmektedir. Bebeklerde reflü nedeni olarak midenin fazla tüketilen besini geri çıkarması gösterilir. Yani bebek fazla emdiği sütü kusarak geri çıkarır ki bunu başaramazsa sağlıksız bir durum ortaya çıkar ve sorunlar yaşanır. Bebeklerde reflü tedavisi sadece bebeğin kilo kaybettiği durumlarda gerçekleştirilmektedir. Bebeklerde reflü belirtileri arasında zayıflama ve hızlı kilo verme, çok sık ve tekrarlar tarzda kusma ve gelişim geriliği yer almaktadır.

Bebeklerde reflü tedavisi için kilo kaybı ve gelişim geriliği görülmediği durumlarda beklenmesi önerilir. Çünkü 6. aydan sonra bebeklerde reflü kendiliğinden azalmaya ve iyileşmeye başlar. Bebeklerde reflü 6. ayda azalmaya başlamakla beraber tam olarak 12. ayda yani bebek 1 yaşını doldurduğunda geçer. Bebeklerde reflü yastığı kullanımı da reflünün azalmasında etkilidir. Ancak tüm bu ek önlemler ve bebeklerde reflü ilaçları kullanımı için detaylı bir doktor kontrolü gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri