Bebeklerde öksürük

Daha Fazlası


1 46

Bebeklerde öksürük

Bebeklerde öksürük dikkatle takip edilmesi gereken bir tablodur. Bebeklerde öksürüğün nedenleri çok çeşitli olup ciğerlerde kaynaklanan rahatsızlıklar bebeklerde öksürük oluşmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda basit bir boğaz enfeksiyonu nedeni ile de meydana gelebilir.

Bebeklerde öksürük takip edilirken mutlaka anneler dikkatli olmalı ve öksürük ile beraber ortaya çıkan diğer belirtileri de takip etmelidir. Örneğin bebeklerde öksürük tablosuna balgam, ateş, kusma, burun akıntısı gibi bir çok belirti daha eşlik edebilmekte ve kesin tanı muayene ile beraber bu belirtilere bağlı olarak konulabilmektedir. Bebeklerde öksürük şurubu kullanımında dikkatli olunmalı ve balgamlı öksürük yaşanıyorsa kesinlikle tedavi için öksürük şurubu verilmemelidir.

Peki bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir ve bebeklerde öksürük nasıl geçer? Bebeklerde öksürük tedavisi için doktorunuzun yönergelerini izlemeniz önemlidir. Bunun yanı sıra tedaviyi desteklemek için özellikle  de kış döneminde bebeğin odasında nemlendirici kullanılmalı ve nemlendiricinin içerisine Vicks konularak bebeğin daha rahat nefes alması sağlanmalıdır. Uygun tedavi programı ve sağlıklı beslenme desteği ile bebeklerde öksürük bir süre sonra azalmaya ve geçmeye başlar. Bebeklerde öksürük için kullanılan bitkisel ürünler bulunmakla beraber kesinlikle yenidoğan evresinde olan yada sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde bu ürünler kullanılmamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri