Bebeklerde gaz sancısı

Daha Fazlası


1 46

Bebeklerde gaz sancısı

Bebeklerde gaz sancısı hem bebek hemde anne için son derece sıkıntılı bir durumdur. Gaz sancısı olan bebekler sürekli olarak huzursuzluk yaşadıkları için bakımları son derece zordur. Bazı bebeklerde bağırsak hassasiyeti daha yüksek olduğu için yaşanan gaz sancıları çok daha şiddetli seyredebilir.

Bebeklerde gaz sancısı genelde kendisini bacakları karına doğru çekerek ağlama şeklinde gösterir. Bu gibi durumlarda bebeklerde gaz sancısı için karın bölgesine bebek yağı sürülerek yapılabilecek yumuşak bir masaj çok işe yarayacaktır. Bebeklerde gaz sancısına hindistan cevizi ve muskat karışımı kullanmak son derece yaygındır. Emziren anneler bu karışımı kendileri içerlerse sütlerinden bebeklerine taşımış olurlar. Anne sütü almayan bebeklerde gaz sancısı için bu karışımdan bir çay kaşığı bebeğin ağzına damlatılabilinir.

Bebeklerde gaz sancısı için ayrıca ılık bir banyo, yüzü arkanıza gelecek şekilde kucağa alarak sırtına hafif dokunuşlarla vurmak, kucakta gezdirmek ve bitkisel çay karışımları kullanmak uygulanacak yöntemler arasında yer almaktadır. Bebeklerde gaz giderici kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir. Bebeklerde gaz problemi ilk üç ay çok yoğun yaşanmakla beraber ek besinlere geçişe kadar etkisini azaltır. Ancak ek besinlere geçiş döneminde başlanan yeni besinler ile bebeklerde gaz sancısı şikayeti tekrarlayabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri