Web Sitenizdeki En Önemli Sayfa Hangisi?

Soru çok basit, satış yaptığınız bir e-ticaret siteniz, ürün ve servis bilgilerini yayınladığınız bir siteniz ya da sadece paylaşım yaptığınız bir blogunuz var. Size göre sitenizin en önemli sayfası hangisidir? Ana sayfanızmı yoksa, ürün satışı yaptığınız sayfa mı, iletişim formunuzun bulunduğu sayfa mı yoksa başka bir sayfa mı?

Genelde, çoğu insanın ilk aklına gelen anasayfadır. Çünkü sitenizin giriş sayfasıdır, internet kullanıcıları sitenizde neler yapacağını, nereye tıklayacaklarını bu sayfaya geçerek öğrenir. Bu nedenle de, site tasarımı esnasında en çok yatırım bu sayfayada olur, en fazla a/b test bu sayfa için düzenlenir, en fazla bu sayfaya’da SEO vurgulanır, en fazla zaman ve emek bu sayfada harcanır.

Ana sayfa cevabı aslında ne doğru ne yanlış. Geçmişte, Bing,Google,  Yahoo hayatımızda olmazken, gerçek cevap kesinlikle ana sayfanız olabilirdi Ancak şu an durum biraz daha karışık. Neden derseniz ziyaretçilerinizin büyük bir oranı sizi arama yaparak buluyor,bannerlara tıklayıp buluyor, facebook yada twitterda paylaşılan bir iletidegörüp tıklıyor. Ve çoğu kişi sitenizde ilk olarak ana sayfanıza değil, değişik sayfalara geliyor.

Daha Fazlası


1 26

Araştırmalar ziyaretçilerin ortalama olarak sadece %20′sinin doğrudan ana sayfanıza baktığını gösteriyor. Geri kalanlar ise sitenizin alt sayfalarına. Fakat siz bu şekilde tüm eforunuzu ana sayfanıza harcıyorsanız, ziyaretçilerin bounce etmesi başka bir sayfa görüntelemeden hemen çıkması kaçınılmazdır.

Bana göre web sitenizdeki en değerli  sayfalar, ziyaretçilerin sitenize en çok giriş yaptığı sayfalardır (landing pages) ve önce onların optimizasyonunun yapılması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, gerekli call to actionların (site hedefinize yönelik eylem çağrılarının) yapılması gerekmektedir.

En çok ziyaret alan landing pageleri Google Analytics veya başka bir web analitik çözümüyle bulmak ve analiz etmek ise çok basit. Siteniz için en önemli sayfaları bulmakta vakit kaybetmeyin, bu sayedey’se yatırımlarınızı doğru yapmış olursunuz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri