Sosyal Medya Pazarlama’da 80-20 Kuralı..!

80-20 kuralı ya da bir diğer adı ile Pareto ilkesi hem sosyal hayatta hem de iş hayatında hep karşımıza çıkan bir kavram. Bu kuralı daha önce duymayanlar için kısaca şöyle açıklayabiliriz: Konu ne olursa olsun, elde edilen sonuçların yüzde sekseni, varolan nedenlerin yüzde yirmisinden kaynaklanır. Birkaç örnek vermek gerekirse:

 

  • Bir projenin %80′nin tamamlanması, genelde tüm gereken zamanın sadece %20′sini alır.
  • Bir şirketin gelirlerinin %80′nini şirketin yaptığı işlerin %20′si oluşturur.
  • Dolabınızdaki kıyafetlerin %20′sini günlerin %80′ninde giyersiniz.
  • Bir ülkedeki gelirlerin %80′i en zengin %20′ye dağılır.
Listeyi uzatmak mümkün, bu kural hakkında daha fazla bilgi için Wiki‘ye bakabilirsiniz. 80-20 kuralının sosyal medya pazarlama ile ne alakası var diyebilirsiniz. Aslında pareto ilkesioldukça geniş ve birçok alana uyarlanabilen bir kural ve  bu kural sosyal medya yarışında başarılı olmak isteyen şirketlere de uyuyor.

 

Daha Fazlası


1 26
Uzmanlara göre, şirketinizin bir Facebook hesabı varsa, paylaşımlarınızın %80′i direk satışa yönlendirme amaçlı olmak yerine, işinizle doğrudan alakalı olmayan, takipçilerinizi bilgilendirmeye ya da eğitmeye yönelik, ilgi toplayıcı olmalı, geri kalan %20 ise direk şirketinizle, ürünlerinizle alakalı, insanları satın almaya yönlendirici şeyler olmalı.

Sosyal Medya Stratejinizi Yeniden Değerlendirin

Bu kural sadece Facebook için geçerli değil, şirket bloglarındaTwitter hesaplarında, ve diğer tüm sosyal medya araçlarında da geçerli. İçerik stratejinizi 80-20 ilkesine göre
belirlerseniz, emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz.

Geri dönün, paylaşımlarınızı inceleyin, blog yazılarınızı gözden geçirin, eğer %20′den fazla satış çağrısı yapıyorsanız, bunu düşürmeyi deneyin, ama paylaşım sıklığınızı düşürmeyin, onun yerine hedef kitlenizi düşünerek, daha fazla faydalı içerik üretin. Eminim faydasını göreceksiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri