Google Analytics’i kurdunuz, peki ya sonra?

Google Analytics, web sitenize gelen kişilerin nereden geldiği, sitenizde hangi sayfaları ziyaret ettiği, hangi sayfada ne kadar vakit geçirdiği gibi, intenet şirketleri için hayati önem taşıyan birçok bilgiye ulaşmanızı sağlayan bir araç. Üstelik eğer web sayfanız ayda 5 milyondan daha az görüntüleme alıyorsa, Google Analytics kullanmak tamamen ücretsiz.

Türkiye’de birçok şirket ziyaretçilerini daha iyi anlayabilmek ve onlara daha iyi hizmet verebilmek için Google Analytics kullanıyor. Ancak iş Google Analytics kurulumu ile bitmiyor. Asıl iş ondan sonra başlıyor. Malesef birçok firma sadece Analytics’i kurup haftada bir üst yönetime rapor gönderme amaçlı kullanıyor. Google Analytics web siteniz hakkında muazzam büyüklükte veri sağlamakta. Önemli olan ise bu verileri iyi değerlendirip, analiz ederek alınacak aksiyonları önem sırasına göre belirleyebilmek.

Öncelikle web sitenizden ne beklediğinize karar vermeniz lazım. Web sitenizin amacı ne?Müşterilerinizin ürünleriniz hakkında bilgi almasını mı , iletişim formunu doldurup size ulaşmalarını mı yoksa sitenizden alışveriş yapmalarını mı istiyorsunuz.

Daha Fazlası


1 26

Herhangi bir analytics çözümünü kullanmadan önce hedefinizi çok açık bir şekilde belirlemelisiniz.

Yoksa web analytics sizin için anlamsız sayılar ve grafikler olmaktan ileriye geçemez.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri