Etkili Email Pazarlama

Yapılan araştırmalar e-posta pazarlama kampanyalarının geri dönüşlerinin yüksek olduğunu göstermekte. Gerçekten de eğer bir internet şirketiniz varsa ve hala emaili satış ve promosyon kanalı olarak kullanmıyorsanız bence biran önce başlamalısınız.

Email Marketing Spam Yapmak Değildir!

Firmalardan hergün mailimize birçok mail geliyor. Bazıları hiç okunmadan direk siliniyor, bazıları ise spam kutusuna gidiyor. Okuyanına hiç bir değer katmayan, hiçbir fayda sunmayan mailler okunmamaya devam edecektir. Malesef bazı firmalar e-posta pazarlamayı sadece spam amaçlı kullanıyor. Hem kendi paralarına yazık oluyor hem de marka değerlerini zedeliyorlar.

Daha Fazlası


1 26

 

Oysa email marketing doğru yapıldığında, geri dönüşler yüksek oluyor, patronlar seviniyor.

İlk başta, ne var ki canım email pazarlama yapmak da, alt tarafı birkaç günde email içeriği hazırlanıp, birkaç da resim eklenip yollanacak gibi düşünebilirsiniz. İşte bu düşünce tarzıyla başlıyorsanız bilin ki email kampanyanız başarısız olacaktır.

Başarılı e-posta kampanyalarının düşünceden hayata geçme süresi haftaları, hatta bazen ayları bulabiliyor.

Evet yanlış okumadınız, bir mail kampanyası için kimi zaman aylar boyunca hazırlık yapmak gerekebilir. Mail atılacak kişilerin bulunmasından, mailin iletim oranlarının arttırılmasına, mailin başlığının ve içeriğinin hazırlanmasından, kişinin tıkladığında gideceği sayfanın hazırlanmasına kadar uznu bir süreç email marketing.

Bu aşamaları gösteren bir grafik hazırladım:

Get the People (İnsanları Bul)

Email pazarlama aşamaları her zaman, maillerinizi göndereceğiniz insaları bulmak ile başlar. İnsanları bulmak derken, sağdan soldan, size gelen maillerden email adresleri toplamak değil kastettiğim. Hedef kitlenize uygun, izinli bir email listesi oluşturmalısınız. Unutmayın, insanların izinleri olmadan onlara mail atmak spam yapmaktır ve bu işinize yaramayacaktır.

Get the Inbox (Mail Kutularına Gir)

Sonraki aşama, mailinizin insanlara ulaşmasıdır. (Deliverability) Bazı mailler bounce eder, bazıları internet sağlayıcılar tarafından bloklanır.

Get the Open (Maili Okut)

Mailiniz insanların mail kutularına ulaştı. Sırada mailinizi açmaları var. Bir bilseniz ne kadar çok mail daha açılmadan siliniyor ve birçok insan bu aşamada kaybediliyor.

İnsanlara sorulduğunda, email kutunuzda ilk neye bakarsanız diye, çoğunluk mail başlıklarından önce maili kimin gönderdiğine baktığını söylüyor. Bu benim için de doğru. Eğer tanımadığım ya da spam olduğundan şüphelendiğim bir gönderen adresi görürsem doğrudan spam olarka işaretle seçeneğine tıklıyorum. Bununla birlikte ilgi çekici ama kandırmaya yönelik olmayanen fazla 50 karakter uzunluğunda bir email başlığı açılma oranlarını (open-rate) arttırıyor.

Get the Click (Tık Al)

Tıklama alma aşaması gerçekten çok önemli. İnsanları tıklamaya davet edecek teklifler, bilgi ya da indirimler insanları sitenize çekecektir. Büyük dikkat çeken butonlar bu konuda şansınızı arttıacaktır.

Get Conversion (Eyleme Geçmelerini Sağla) & Get the Sale (Satış Yap)

Conversion kısmında tıklamadan sonra kişinin gideceği sayfa (landing page) mutlaka emalin içeriği ile tutarlı olmalıdır. Emaildeki linkleri anasayfaya yönlendirmek yerine, o mail kampanyası için özel hazırlanmış sayfalar conversion oranlarını (conversion-rate) ve satışları attıracaktır.

Life Value (Ömür Boyu Müşteri Değeri)

Yolladığınız mail ile sitenizi ziyaret edip, alışveriş yapmayan (ya da ziyaret sonucu sizin istediğiniz aksiyonları almayan) birçok insan olacaktır. Onları kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Belki o kampanya için evet, satış yapamadınız. Ancak aynı kişi birkaç hafta sonra web sitenize gelip alışveriş yapabilir ve bunda etkili olan etmen yaptığınız mail kampanyası olabilir.

Bununla birlikte, sitenize gelip kampanyanız ile ilk alışverişini yapan bir kişi aynı yıl içerisinde birkaç kez daha alışveriş yapacak olabilir. Bu ve benzeri durumlar müşterinin hayat boyu değerini ölçmek ve yapılan kampanyanın yatırım geri dönüşünü hesaplamak için kullanılabilir.

Umarım bu yazıyı okuduktan sonra email pazarlama aşamaları hakkında güzel bir fikriniz olmuştur. Ülkemizde diğer dijital kanallarda olduğu gibi e-posta pazarlama da henüz etkili bir şekilde kullanılmıyor. Yurt dışında sadece bu iş için açılmış pozisyonlar ve bu konuda danışmanlık veren kişiler ve ajanslar bulunmakta.  İnanıyorum ki yakın bir zamanda bu kanalın etkililiği ülkemizde daha iyi kavranacak ve daha iyi uygulamalara şahit olacağız.

Bu konu ile ilgili yazılarım devam edecek, takipte kalın. Her türlü yorumunuzu bekliyorum

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri