Analytics ile Ziyaretçilerinizi Müşteriye Çevirin !

Uzun çalışmalar, reklam kampanyalarının yönetimi, geri dönüşüm raporları, reklam bütçesinin düzenlenmesi ; online satış gerçekleştiren firma ya da gerçek kişilerin sıkışıp kaldıkları kısır döngü. Saatler süren toplantılar sonrasında reklam kampanyası ve bütçeler oluşturulur, raporlar incelendiğinde hedefin uzağında kalınmıştır ve bir sonraki kampanya daha yüksek bütçeyle ısrarlı bir şekilde yönetilir. Sonuç : Hüsran…

Daha Fazlası


1 26

Elimizin altındaki verilerin kıymetini biliyor muyuz ?

Satış yapabilmek için daha fazla kullanıcıya ulaşma fikri hakimdir genel olarak ki bu “duruma göre” isabetli bir görüştür ancak ana hedef varolan ziyaretçileri müşteriye çevirmek olmalıdır. Bu aşamada yapılması gerekli olan verileri düzenlemek, analiz etmek ve ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmaktır.

Google Analytics paneline giriş yapıldığında, hergün ivmeli bir şekilde ziyaretçi sayısının artmış olduğunu görmek en büyük isteklerdendir ancak varolan ziyaretçilerimiz bizden neler istiyor ikinci plandadır !

Bu aşamada gözden kaçan istatistiki veriler her ziyaretçiyi potansiyel birer müşteriye çevirmek için maden değerindedir.

Analytics, verileri bizim için toplar, derler ve önümüze sunar, bunları etkin bir şekilde kullanmak ise hesap yöneticilerinin görevidir. Ziyaretçilerin ortalama ziyaret süreleri, kaçar sayfa dolaştıkları, hangi sayfalardan giriş yapıp, hangi sayfalardan çıkış yaptıkları, hangi sayfaların mutlak suretle gezilen sayfalar olduğunu tespit etmek ve buna göre optimizasyon çalışmaları yapmak elimizdeki ziyaretçileri potansiyel birer müşteriye çevirmek için atılacak ilk önemli adımdır.

Bu verileri değerlendirip, ziyaretçiler ile empati kurmak onların sorunlarını görmektir ki sorun ortadaysa çözüm daha basit olacaktır.

Ortalama olarak her kullanıcının 3 dakika ziyaret ettiği bir e-ticaret sitesinde satış gerçekleşmiyor ve ziyaretçilerin –büyük çoğunluğunun- çıkış yaptığı sayfa sipariş formuysa eğer sipariş formunda ziyaretçiye zor gelen, ziyaretçiyi sıkan ve alışverişten vazgeçiren en az bir unsur var demektir. Yapılacak küçük bir iki düzenleme ile reklam bütçenizi arttırmadan, paranızı daha fazla sokağa atmadan, gelirinizi arttırmanız mümkündür.

Her ziyaretçiyi birer potansiyel müşteriye çevirmek ve analizler sonrası yeni satış pazarlama teknikleri oluşturmak varolan verileri iyi analiz etmekten başka bir şey değildir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri