Adobe uyardı: “Sakın bu tuzağa düşmeyin

download and upgrade Adobe PDF Reader – Adobe Reader’ın Virüsü – Adobe Reader’ın Saçtığı Tehlike

Daha Fazlası


1 85

Pek çoğumuzun kullandığı PDF dosyalarını açan Adobe Reader ile ilgili çok tehlikeli bir gelişme var.

Şu suralar internette yoğun bir şekilde tehlikeli bir e-posta dolaşıyor. Dolaşan e-postanın başlık kısmında “download and upgrade Adobe PDF Reader” yazısı görünüyor venewsletter@pdf-adobe.org This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it adresinden gönderilmiş gibi duruyor.

Adobe Reader’ın yeni bir versiyonunun çıktığını belirten e-postada kullanıcılara tıklaması için bir link gösteriliyor. Bu linke tıklayanlar Adobe’nin resmi yükleme sayfasına değil daha önceden hazırlanmış sahte bir siteye yönlendiriliyor. Burada kişisel bilgileri alınan kulanıcılar böylece tuzağa düşmüş oluyorlar.

Pek çoğumuz e-posta yoluyla gelen virüslere ve truva atlarına alışığız. Bu haberde bahsettiğimiz e-posta ise herhangi bir virüs ya da truva atı içermeden kullanıcıları kandırarak amacına ulaşıyor. Bu aldatma yöntemine phishing scam deniyor. Türkçe olarak şifre çalma aldatmacası diyebileceğimiz bu yöntemde daha önceden özenle hazırlanmış ve orijinaline çok benzeyen sahte sitelere çekilen kullanıcılardan önemli bilgiler çalınıyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Adobe yetkilileri yükseltme ve yeni versiyonlar için e-posta ile duyuru yapmadıklarını, Adobe’den gelmiş gibi görünen e-postalara kullanıcıların hiçbir zaman inanmamalarını ve e-posta içindeki linklere tıklamamalarını rica etii.

Adobe Reader’ın son versiyonunu indirmek için resmi internet sitesini ziyaret edin.. İndir

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri