Türkiyenin Kartalları Gururları Göz Nuru SOLO TÜRK

Daha Fazlası


1 127

SİZLERE türk hava kuvvetlerinin uçan kahramanlarından bahsetmek istiyorum.Onlar gece ,gündüz, ka, kış, yağmur, demeden vatanları için, gözlerini kırpmayan hava kuvvetlerinin kartalları.Pek tv kanallarında görükmeyen ama vatanı için asla gözlerini bile kırpmadan 24 saat boyunca nöbet tutan türkiyenin kartalları.

Çoğu zaman hayatlarını tehliye atan.herzaman sınırlarımızda gözü pek cesaretleriyle düşmanlara göz açtırmayan uçan kartallarımızdan bahsetmek istiyorum sizlere  inanın bu yazıyı hazırlarken bile gögsümde bir gurur ve yüzümde bir tebessümle yazıyorum çünkü gökyüzüne hakim olamayan bir ülke yenilmeye mahkumdür benim gözümde.ve çok şükür ki bizleri koruyan gökyüzümüze sınırlarımıza hakim olan uçan kartallarımız var.

Sizlere kısaca Türk hava kuvvetlerinin ve türkiyenin gururu olan SOLO TÜRK TEN bahsetmek istiyorum

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir. Gösteri uçuşları tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile icra edilmektedir. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınmaktadır. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürmektedirler.

Tarihçe

Hv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı “Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu”programı 14 Ocak 2010 tarihinde Hv.Plt.Bnb. Murat KELEŞ, Hv.Plt.Yzb. Fatih BATMAZ ve Hv.Plt.Yzb. S. Yalın AHBAB’ın kurucu ekip olarak seçilmeleri ile hayata geçmiştir. Hv.Plt.Bnb. Murat KELEŞ 18 Mayıs 2010 tarihinde Tek F-16 Gösteri Uçuşu için ilk eğitim sortisini gerçekleştirmiş ve eğitimini 20 Ağustos 2010 tarihinde tamamlayarak Türkiye’nin ilk F-16 Solo Gösteri pilotu olmuştur. Eğitimler diğer iki gösteri pilotunun arka kokpitte gözlemci olarak uçması ile icra edilmiştir. 2010-2011 Uçuş eğitim yılı başlangıcı olan 01 Eylül 2010 tarihinde 4. Ana Jet Üs K.lığı’nda Hv.K.K. Org. Hasan AKSAY’a ilk gösteri uçuşu arz edilmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin göndermiş olduğu yaklaşık 300 adet isim önerisi arasından“SOLOTÜRK” ismi seçilmiştir.

SOLOTÜRK; 141’inci Filo K.lığından 3 pilot ve 3 destek personeli ile 4’üncü Ana Jet Üs K.lığı Uçak Bakım Komutanlığından seçilen 9 kişilik uçak bakım ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Solo Türk http://www.soloturk.tsk.tr/

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri