Önemli Google SEO Hataları ve Çözüm önerileri..!

News-specific errors“, bu cümle Google tarafından istenmeyen site ilan edilmenize neden olabilir. Bu tehlikeye düşmemek için önleminizi baştan almanızda yarar var. Yanlış oluşturulmuş site ve URL yapısı sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını direkt etkileyecektir. Bundan kurtulmak için yönergelere uymada fayda var.Bu önemli konudaki Google önerileri:

News-specific errors

Google Haberler’e özel hata raporlarını görüntülemek için, haber yayıncılarının sitelerini Google Haberler’e eklemiş, bir Web Yöneticisi Araçları hesabı oluşturmuş ve sitelerini bu hesaba eklemiş olmaları gerekir. Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunmak için lütfen bize ulaşın. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:

  • Ana Sayfa‘da sitenin URL’sini tıklayın.
  • Kontrol Paneli‘nde Sistem Kontrolü > Tarama hatalarını tıklayın.
  • Google Haberler sekmesini tıklayın.
  • Google Haberler’e özel bağlantısını tıklayın.

Google Haberler’e özel hatalar şunlardır:

Makale orantısız şekilde kısa

HTML sayfasından aldığımız makale gövdesi haber makalesi olamayacak kadar az sayıda kelime içeriyor. Hatalı olabilecek bir metin parçasını eklememek için bu hatayı oluşturduk.

Daha Fazlası


1 20

Makale parçalanmış

HTML sayfasından aldığımız makale gövdesi paragraflar halinde gruplanmamış, birbirinden bağımsız cümlelerden oluşuyor. Hatalı olabilecek bir metin parçasını eklememek için bu hatayı oluşturduk.

Makale çok uzun

HTML sayfasından aldığımız makale gövdesi haber makalesi olamayacak kadar çok uzun. Hatalı olabilecek bir metin parçasını eklememek için bu hatayı oluşturduk. Bunun sık rastlanılan nedenleri arasında, altında kullanıcı yorumlarının bulunduğu haber makaleleri veya haber makalesinin yanında başka materyaller içeren HTML düzenlemeleri vardır.

Makale çok kısa

HTML sayfasından aldığımız makale gövdesi haber makalesi olamayacak kadar az sayıda kelime içeriyor. Hatalı olabilecek bir metin parçasını eklememek için bu hatayı oluşturduk.

Tarih bilgisi bulunamadı

Makalenin yayınlanma tarihini belirleyemedik. Bu makale için Site Haritası girişine bir etiketi eklemek sorunu çözecektir. Sitenizdeki yeni içeriği tespit etmemize yardımcı olacağı için mümkünse tarihe bir zaman damgası ekleyin.

Tarih çok eski

Bu makale için Site Haritasındaki <publication_date> etiketinden veya HTML sayfasındaki bir tarihten tespit ettiğimiz tarih çok eski. Şu anda Site Haritalarından yalnızca, son 2 güne ait makaleleri topluyoruz.

Alma işlemi başarısız

Makaleyi sayfadan alamadık. Makale için geçerli bir başlık, gövde ve zaman damgası belirleyemediğimizde alma işlemi başarısız olur. Bazı makalelerin Google Haberler’de olası görüntülenmeme sebepleriyle ilgili size bilgi vermek için, URL’leri bu hatayla birlikte listeleriz. Başlık, gövde ve zaman damgasını kolayca taranabilir hale getirerek (örneğin resim yerine metin kullanarak) makalelerinizin alınması konusunda bize yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu hata şu anda bilgi amaçlı olarak verilmektedir. Alım yöntemlerimizi geliştirmek için çalışıyoruz; bu nedenle bu hatayı daha nadir göreceksiniz.

Geçersiz tarih meta etiketi

HTML sayfası, ayrıştıramadığımız bir tarih meta etiketi içeriyor. Tarih meta etiketi şu biçimde olmalıdır: <meta name=”DC.date.issued” content=”YYYY-MM-DD”>. Tarih, isteğe bağlı bölüm veya saat dilimi sonekleri ile birlikte “tam tarih” (YYYY-AA-GG) veya “tam tarih ile birlikte saat, dakika ve saniye” (YYYY-AA-GGTss:dd:ss) biçiminin kullanıldığı W3C biçiminde olmalıdır. Tarih, makalenin ilk kez ne zaman yayınlandığını belirtmelidir.

Bağlantı bulunamadı

Googlebot, sayfada geçerli haber makalesine götüren hiçbir bağlantı bulamadı. Bu hata yalnızca haber bölümü sayfaları için geçerlidir. Bu sayfayı kontrol edin ve haber makalelerine götüren taranabilir bağlantılar içerdiğinden emin olun. Googlebot, HTML bağlantılarını en iyi şekilde tarayabilmekte ancak resim bağlantılarını veya JavaScript biçiminde gömülü bağlantıları tarayamamaktadır. Google dostu bir site oluşturmak ve bağlantılarınızı taranabilir hale getirmek için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak üzere web yöneticisi yönergelerimize ve ipuçlarımıza bakın.

Noindex etiketi bulundu

Makalenin HTML sayfasında Google’ın sayfayı dizine eklemesini engelleyen bir meta noindex etiketi var. Meta noindex etiketini kaldırmayı deneyin.

Site dışı yönlendirme

Bölüm ya da makale sayfası, farklı bir etki alanı üzerindeki bir URL’ye yeniden yönlendirme yapar. Tüm bölüm sayfaları ve makaleler Google Haberler’de bulunan sitenin alanı içinde yer almalıdır.

Sayfa çok büyük Merkez veya makale sayfası uzunluğu izin verilen maksimum sınırı aşıyor. Sayfalar 256KB uzunluğunda olabilir.

Başlığa izin verilmedi

HTML sayfasından aldığımız başlık, makalenin bir haber makalesi olmadığını gösteriyor. Bu sorun çoğunlukla HTML sayfası üzerindeki TITLE etiketinin makale başlığına yerleştirilmesiyle ve başlığın H1 etiketi gibi HTML sayfasında dikkat çeken bir yerde tekrarlanmasıyla çözülebilir.

Başlık bulunamadı

HTML sayfasından makale başlığını alamadık. HTML sayfası üzerindeki <title> etiketini makalenin başlığı ile aynı yapmayı ve başlığı HTML sayfasında dikkat çeken bir yerde (<h1> etiketi gibi) tekrarlamayı deneyin. Ayrıca başlığın çok uzun ya da çok kısa olmadığından emin olun. Şu anda, başlığın 2 ila 22 kelime arasında olması gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri