E-ticaret sitelerinde sosyal medya linkleri ne kadar etkili.?

E.ticaret sitelerinde sosyal medya linklerinin önemide site içeriği kadar aşırı derecede arttıı..!

E-ticaret sitelerinde son dönemin modası sosyal medya linkleri oldu. Facebook’tan Twitter’a tüketicilerin beğendikleri ürünü sosyal medya sayfalarında tanıtmaları , bir anlamda arkadaşlarına tanıtmaları oldukça popüler bir konu.

Ancak bu konuda e-ticaret sitelerinin oldukça dikkatli olması gerekli. Her zaman ve tüm ürünlerinde internetin en uygun fiyatlarını vermek mümkün değil. Bazen firmaların elinde olmayan ürünü piyasayı düşürmek adına fiyatlandırdığı da bilinen bir gerçek. Tüketicinin sizin sayfanızda görüp paylaştığı bir ürün piyasasının üstünde bir fiyata sahip olabilir. Bu bir çok tüketicinin sitenizle ilgili ilk izleniminin kötü olmasına neden olacaktır.

e ticaret
e-ticarette sosyal linklerin önemi
Daha Fazlası


1 17
E-ticaret sitelerinde sosyal medya linkleri ne kadar etkili?

Bu tip sosyal medya linklemelerinin ilk çıktığı günden bu yana görülen şu ki bu tip linklemelerin alışveriş konusunda yararı sanıldığından çok daha düşük. E-ticaret sitenizde büyük bir kullanıcı patlaması yaşatan bu linklemeler satış konusuna gelindiğinde aynı başarıyı yakalayamıyor.

Şu an en çok sosyal medya linklemesini internet kullanan kadınlar yapıyor. Ancak hiçbir kadın linkleyen kadının aldığı kıyafetin aynısını almak istemiyor. Bir çoğu da ilk bakışta fiyatın çok pahalı olduğunu ve kendisinin ürünü çok daha ucuza bulabileceğini düşünüyor.

Erkekler ise internet sitelerini gezip ürün paylaşma konusunda kadınlara göre çok gerideler. Çoğu erkek ürünü alıp bir an önce alışveriş işini bitirmek istiyor. Bunun yanında fiyatın piyasadan pahalı olabileceğini düşünüp ürünü sosyal medyada linklemekten çekiniyor.

E-ticaret sitelerinde sosyal medya linklemelerinin bir diğer sorunu ise site yapısı açısından yaşanıyor. Bir sosyal medya öğesinde linkleme yapmak isteyen müşteri simgeye tıkladığında genellikle karşısına sosyal medya sitesinin giriş paneli çıkıyor. Çoğu müşteri bunun şifre çalma adına bir tuzak olduğunu düşünüp siteyi kapatıyor. Bunun yanında facebook içeriğini kötü niyetle kullanıp kullanıcı linke tıkladığı anda bu kullanıcıyı sitenin facebook sayfasına hayran olarak katan oluşumların varlığı da tüketicileri rahatsız ediyor.

Sonuç olarak e-ticaret sitelerinde sosyal medya linkleri üzerinde yoğun olarak düşünülmesi gereken ve sınırları henüz çizilmemiş bir konu.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri