Yeni Meslek Sosyal Medya Uzmanlığı

Daha Fazlası


1 21

Sosyal ağ siteleri,fazlalaştıkça ve talep artıkça yeni mesleklerde türemiş oluyor..!

Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde sosyal ağlar çok takip edilmekte ve artık herkes sosyal ağlarda takılıyor. Türkiye iş kurumuda yeni bir meslek ekledi. Adı ise , ” Sosyal Medya Uzmanlığı ” oldu. 

Detaylar haberde…

Türkiye İş Kurumunun Türk Meslekler Sözlüğüne “2432.06″ meslek koduyla alınan “Sosyal Medya Uzmanı”nın Meslek Ana Grubu “Profesyonel Meslek Mensupları”, meslek alt ana grubu da “İş ve yönetim ile ilgili profesyonel meslek mensupları” olarak belirlendi.
Sözlükte, meslek grubu “satış, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili profesyonel meslek mensupları”, meslek birim grubu “Halkla ilişkiler ile ilgili profesyonel meslek mensupları”, gereken minimum eğitim düzeyi de “Lisans” olarak belirlenen “Sosyal Medya Uzmanı”nın meslek tanımı işe şöyle:
Sosyal medya ağlarında marka ve firma ya da şahıs hakkında konuşmaları takip eden ve sosyal ağlarda firma ve marka hakkında neler yazıldığını takip ederek buna uygun iletişim stratejisi belirleyen ve uygulayan kişidir.”
2011 yılı itibariyle 5 bin 19 meslek, iş ve unvan tanımı mevcut olan Türk Meslekler Sözlüğü, mesleklerin, Uluslararası Standart Meslek Sınıflama Sistemine (ISCO-88) göre sınıflandırıldığı, standart görev tanımlarının ve kodlarının yer aldığı 10 ana grup esasına göre hazırlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri