Kanser Hastalarına Önemli Bir Uyarı

Kanser hastalarını ilgilendirecek,bu mevzuyu lütfen dikkatlice okuyun..!

Cancer Cell dergisinde piyasaya çıkan makaleye gore, kanser hastalıklarının çoğunda tümörün kendisi değil, vücudun farklı bölgelerine yayılması ölümcül sonuçlara niçin oluyor. Metastaz olması ise tümörü besleyen kan damarlarının sağlamlığıyla direkt orantılı.Bu damarların duvarlarının bağ dokusu hücreleri kısaca perisitlerle yeterince desteklenmemesi, kanserli dokunun kanlanmasını azaltarak, beslenmesini engelleyip tümörü küçültüyor. Sadece hem de bu esnada kanserli hücrelerin yayılmasını kolaylaştıran bir tesir oluşuyor.

Daha Fazlası


1 46

Kanser tedavisinin başarısını yalnız tümörün büyümesi yahut küçülmesiyle ölçmenin hata olabileceği hikayesinde uyaran bilim insanları, kılcal damarları sağlamlaştıran perisitlerin olmamasının, tümör içerisindeki aslına bakarsan cılız olan damarları daha da zayıflatıp geçirgen yaptığını, bunun da tümörün oksijen alımını azalttığını bildirdi.

Oksijen eksikliğinin kanser hücrelerinde genetik olarak öngörülmüş bir çeşit ”ölüm kalım” programını devreye soktuğunu belirten bilim adamlar, bu programın bununla beraber kanser hücrelerinin hareket yeteneğini artırdığını, kanserli hücrelerin bu sayede zayıflamış damar duvarlarından dışarı sızarak vücudun başka bölgelerine ulaştığını ve metastazlar oluşturduğunu kaydetti.Bilim insanları bu durumun, niçin düşük perisitin payı bulunan meme kanseri hastalarında ölüm oranının yüksek bulunduğunu açıklayabileceğini de beyan etti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri