Google Kendisine Öyle Bir Ceza Verdi ki… akıllara zarar

Daha Fazlası


1 85

gogle

Google,kendisine o şekilde bir ceza verdiki,iyi mi bu hatayı yaptım derken cezasınıda kendi haline kesti..! Okuyun..!

Google bir ihtimal hatayla, kim bilir bilerek icra ettiği bir iş ortaya çıkınca kendi cezasını kendi kesti.

Google hakkındaki ortaya atılan son iddia, firması zor durumda bırakabilir. SEO Book’a nazaran Google kendi politikalarını ihlal etti ve blog yazarlarına Chrome’u öven yazılar yazmaları karşılığında para verdi. SEO Book’un raporunda, Google’ın reklamcılık şirketi Unruly’nin, blog yazarlarına sponsor olduğu ve “Chrome’un ufak işletmeler için ne kadar yararlı olduğu” hakkındaki, Google tanıtıcı videolarla süslenen kucak kucak makale yazmaları için para ödediği iddia ediliyor. Doğrusu bir nevi “teşvik primi” verdiği söyleniyor.

Google’ın bloglara sponsor olmasını bir ihtimal kabul edilebilir bulabilirsiniz. Fakat bu durumda bile mühim bir mesele çıkıyor karşımıza. Yazarların, yazılarında Chrome’un indirme sitesine verdiği linklerin, sponsorluk nihayetinde verildiğini anlamamız için “nofollow” olmaları gerekiyor. Bundan dolayı nofollow linklerin özelliği, yönlendirdikleri sayfaların PageRank (Sayfa Listesi)’ini yükseltmemeleri. Ama birtakım linklerin nofollow olmadığı ortaya çıkmış.

Bu yazarların yanlışı da olabilir fakat Google, bu durumu kendine özgü bir halde çözmeye çalışıyor: Kendini cezalandırmak…

İnternet devi, Chrome indirme sayfasının PageRank’ini, dün itibarı ile 0′a indirdi ve 60 gün süresince düşük tutacağının sözünü verdi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri