Kira Beyanname Sistemi..!

Daha Fazlası


1 85

Öncen hazırlanmış,kira bildirge sistemi..!

Biliyorsunuz ki; gayrimenkul sermeye iradı (kira geliri) sağlayan mükelleflerimizin kira beyannamelerini rahat, süratli ve emin bir şekilde, vergi dairesine gitmeden internet üstünden gönderebilmeleri amacıyla Gelir idaresi Bakanlığı tarafınca “Evvelinde Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi” geliştirilmiş ve uygulamaya başlanmıştır.

Bu Sistem; kira geliri sağlayan mükelleflerimizin MERNİS, banka, PTT, sigorta şirketleri, tapu şeklinde muhtelif bilgilerini kullanarak beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca evvelinde hazırlandığı ve web ortamında mükelleflerimizin onayına sunulmuş olduğu yeni bir sistemdir.

Sistemin kullanması ile alakalı informasyon vermek, sık sorulan soruları ve cavaplarını paylaşmak, arama bölümüyle istenilen mevzuya süratli erişim sağlamak, uygulamaya ilişik örnekler vermek kısacası kira beyannamelerinin hazırlanıp gönderilmesi hikayesinde destek olmak amacıyla hazırlanan YARDIM bölümünün yararlı olmasını umut ediyoruz.

KİMLER BU SİSTEMİ KULLANABİLİRLER?

2011 yılı gelirleri bir tek gayrimenkul ana para iradı şu demek oluyor ki kira geliri olanlar bu Sistemi kullanabilirler. Kira geliri haricinde ticari hasılat, zirai hasılat, özgür meslek hasılatı, menkul ana para iradı şeklinde gelir unsurlarından gelir sağlayan mükelleflerimiz, bütün gelir unsurlarından elde ettikleri gelirleri biriktirerek senelik gelir vergisi beyannamesi vermek niteliğinde bulunduklarından, bu Sistem’den bildiri veremezler.

SİSTEME GİRİŞ NASIL YAPILACAKTIR?

Evvelde HazırlanmıĢ Kira Beyanname Sistemine; Gelir İdaresi Başkanlığının http://www.gib.gov.tr/ adresindeki web sitesinde yer edinen bağlantıları tıklayarak veya İnternet Vergi Dairesinin www.intvd.gib.gov.tr/kirabeyan adresinden ulaşabilirsiniz.

Sistem’e giriş için ilk olarak T.C. Hüviyet Numaranızı alakalı parçaya giriniz ve “DEVAM” düğmesine basınız.

ÖNEMLİ NOT: 2011 yılı içinde herhangi bir devre etkin senelik gelir vergisi ya da sıradan usul mükellefiyetiniz bulunuyorsa, senelik gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerektiğinden Sisteme giriş işleminiz başarısız neticelenecektir.

İnternet Vergi Dairesi şifreniz (e-beyanname şifresiniz) var ise bu şifreyi kullanarak Sistem’e girebilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi şifreniz (e-beyanname şifresiniz) yoksa size hususi hazırlanmışgüvenlik sorularını cevaplayarak Sistem’e giriş yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Emniyet sorularına 3 kere yanlış yanıt verirseniz; Sistem, şahsi bilgilerinizin güvenliği için, kilitlenecektir. Bu durumda; artık emniyet soruları ile Sistem’e giriş yapamazsınız. Sadece, kimliğinizle birlikte size en yakın vergi dairesi müdürlüğüne giderek oradan temin edebileceğiniz “SADECE GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI ELDE EDEN GERÇEK KİŞİLER İÇİN ELEKTRONİK BEYANNAME GÖNDERME TALEP FORMU” nu doldurup alacağınız gizyazı ile Sisteme web üstünden giriş yapabilirsiniz.

kira beyanname
kira-beyannamesi
kira-beyannamesi
kira-beyannamesi

Öncesinden Hazırlanmış Kire Beyanname Sistemi iyi mi yapıldığını öğrenmek için hazırlanmış yardım dosyasından faydalanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri