Popüler bilimkurgu üçlemesi

hungergames02-790131-e1301765520985Son zamanlarda ismini sıkça duyduğum Açlık Oyunları üçlemesini okuma fırsatını nihayetinde buldum. Evvela bu kitabı okumalıyım dedirten türünün bilimkurgu olmasıydı. Çocukluğumdan beri türün hastasıyım Yıldız Wars ve Back to the Future izleyerek büyüdüm diyebilirim. Büyüdükçede SyFy dizileri yardımıyla baya bağımlı oldum bilimkurguya. Ama türün fazla kitabını okumadımı söyleyebilirim. Esasen Açlık Oyunlarına tam olarak bilimkurgu diyemeyiz daha fazlaca distopik bi roman.

Daha Fazlası


1 5

Gelelim kitabın mevzusuna:

Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak malum bir zeminin yıkıntıları içinde Panem ulusu yaşamaktadır.Başkent Capitol’ün çevresinde 12 bölge bulunmaktadır.Capitol şiddetli ve acımasızdır ve yerler bir hat süresince sıralanmıştır.Onların her biri her sene meydana getirilen Açlık oyunlarına katılmak zorundadır.Müsabaka için her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 içinde değişen birer adam ve bir kız evladı göndermek durumundadır.Açlık oyunları TV’den canlı gösterilen ölümüne bir kavgadır.

On altı yaşındaki Katniss Everdeen anası ve 12 yaşındaki kızkardeşi ile yaşamaktadır.Oyunlarda kızkardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üstüne alır.Sadece Katniss daha ilkin de ölüme fazlaca yaklaşmıştır ve bu defa kızkardeşi için ikinci defa ölüm kalım mücadelesi verecektir.Hakikaten ne idrak etme geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur.Şayet bu mücadeleyi kazanırsa ölüm kalım seçeneğini başlatmış olacaktır.

Kazanmak ün ve şans demektir. Yitirmek ise kararlı ölüm. Açlık Oyunları başlasın..!!(kitabın arka kapağından makbuz)

Sıra geldi benim yorumuma elimden geldiğince spoiler vermemeye çalışıcam. Ben bilhassa ilk kitabı oldukça sevdim bu yazımdada ilk kitabından bahsediceğim sonrasında öteki kitapları incelemek için ayrı bi makale yazıcağım.

Açlık oyunları başından itibaren sizi o şekilde bi sürüklüyor ki kitabı elinizden bırakmanız hemen hemen imkansızlaşıyor. Kitabın kurgusu oldukça sağlam. Ne kadar sonu tahmin edilebilir olsada o sona gelene kadar sizi soluksuz bırakmayı oldukça iyi beceriyor. Ana karakterlerimiz Katniss ve Peeta kuvvetli karakterler serinin başından sonuna fazlaca başarıya ulaşmış bir halde, fazla göze batmadan gelişiyorlar. Kitabı Katniss’in gözünden okuyoruz. Fakat ben Katniss’i nedense pek sevmedim kitaplar süresince yaşamış olduğu ikilemler kararsızlığı bana birazcık itici geldi. Benim favori karakterim Peeta. Fazlaca kuvvetli ve Katniss’in bilakis başından beri ne istediğinden güvenilir olan bi karakter Peeta. Fazla spoiler vermeden anca bu kadar oluyor.

En son şayet türü seviyorsanız, son yıllardaki en oldukça konuşulan örneğini okumadan geçmeyin derim. Ek olarak 2012′de beyazperde filmide gösterime giricek bunu da ekliyelim. Şimdiden eğlenceli okumalar…

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri