Yara bandına artık hayal oluyor..!

ABD’yine tıpta bir adım daha attılar.. Bizim türkler halen otursun düşünüyorumda nezaman acaba türkiye’den yeni tıp mucizlerini yazıcam diye merak ediyorum:=) İnşallah birgün oda olur.Neyse haberimize geçelim..

Daha Fazlası


1 46

ABD’nin en önemli tıp fakültesinin yer aldığı Johns Hopkins Üniversitesi’nde araştırmacılar önemli bir buluşa imza attı.

Bilim adamları kan damarları aracılığıyla cildin kendi kendini tamir etmesini sağlayan bir jel geliştirdi. Jelin içeriğinde su bazlı ve bir çeşit şeker bulunuyor. Bilim adamları bu jelin özellikle yanıklar sonucu oluşmuş yaralarda önemli bir iyileşme sağladığını kaydetti.

Fareler üzerinde yapılan çalışmada iki gruba ayrılan hayvanların bir kısmı bu jel ile tedavi edilirken diğer kısmı şu an insanlar üzerinde kullanılan ve ineklerden elde edilen kolajen ile tedavi edildi. Tedavinin ardından 3 hafta sonra jelin beklenenden daha iyi bir etki yarattığı görüldü. Şaşkınlık yaşayan araştırma ekibi insan vücudundaki yaralarda bu jelin daha iyi etki yaratacağı kanaatine vardı.

Araştırma ekibinin başında bulunan Sharon Gerecht bu jelin kemik iliğindeki kök hücre hasarını da tedavi edebileceğini düşündüğünü açıkladı. Gerecht; son olarak “araştırmamız açıkça gösteriyor ki bu hidrojel tek başına cilt tamirini yapabiliyor, damarların gelişimini hızlandırıyor” dedi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri