İnsan Beyni Ve Özellikleri

Daha Fazlası


1 12

Sizlere kim bilir,benim en fazlaca merak ettiğim ve sevdiğim bir mevzu hakkındaki informasyon aktarıcam..!

İnsan Beyninin Özellikleri Sırları

İnsan Beyni: Uzman olmayanlar ve çocuklar için…

İnsan beynine “medeniyet organı denmiştir.
Beyin, fikir, hafıza ve bilinçle alakalı, benzersiz, şaşırtıcı karmaşıklıkta bir organdır. İnsanın beyninin ortalama % 75’i sudur. İnsanların beyinlerinin yalnızca % 10’unu yahut daha azını kullandıkları doğru değildir. Bu yaygın bir yanlış anlamadır. Beynin işlevine ait birçok gizem varlığını korusa da,beynin her kısmının malum bir işlevi vardır.
Beyin, bedenin en fazlaca enerji harcayan kısmıdır.

Beyin, gövde ağırlığının yalnızca % 2’tepsi temsil eder, fakat bedenin enerji üretiminin yaklaşıkyüzde 20’tepsi harcar. Enerji, hücre sağlığını korumak için ve nöronların birbirleriyle haberleşme oluşturmak suretiyle kullandıkları nöronların elektriksel impulslarına yakıt kurmak için kullanılır.

Beyin, ortalama 100 milyar nöron ihtiva eder; bu da, yeryüzündeki insan sayısının ortalama 15 katıdır. Nöronlardan her biri, 10.000 kadar başka nörona bağlanır. Bu dev linkler sayısı, beyin içerisinde buna koşut kocaman bir işlemler bütününe neden olur.

Neokorteks (beynin dil ve bilinçle alakalı bölümü), insan beyni hacminin ortalama % 76’sını oluşturur. İnsan neokorteksi, hayvanlarınkinden oldukça daha büyüktür. Neokorteks, insanlara benzersiz zihinsel yetiler verir – beyin mimarisi daha ilkel türlere benzer olsa da. İnsan genomunun ortalama yarısı, sinir sistemi işlevlerine ayrılmıştır.Nöronların erken gebelik esnasında çoğalma hızları, dakikada 250.000 nörondur.Dakikada 750 ml kan beyne pompalanır; bu, kalpten gelen kan akışının % 15-20’sidir.
Beyin, uyanık olduğumuzda 25 vat enerji harcar. Bu enerji miktarı, bir ampulü yakmaya yeter.  İnsan beyninin saniyede kabaca 1013 ila 1016 muamele yapma gücünün olduğu tahmin edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri