Facebook Kullanım Klavuzu Resimli Anlatım..!

Facebbok’un ayarlarını bilmiyen arkadaşlar için bir yazı buldum ve birazda kendim ekledim.Kullanmasını bilmiyenler ve merak edenler facebook ile ilgili konuları lütfen bu yazıyı okusunlar..!

 

Facebook
Facebook Kullanım Klavuzu Resimli Anlatım

Facebook nedir ?

Facebook kişilerin anlık iletişim protokollerinin (İRC vb.) yeni nesil kuşaklara web 2.0 teknolojisi ile birleşmesinden ortaya çıkan tanıdığınız kişilerle görsel ve yazılı olarak iletişimde kalmanızı,çevrenizi genişletmenizi sağlayan bir internet toplululuk projesidir.

Facebook hakkında 2004-2007 yıllarında yazılan çizilenler ilk başta birer tabu olarak lanse edilsede çoğunlukla güvenlik zaafiyetlerinden ortaya çıkan sorunlar göze batıyordu. Sosyalleşme eğilimleri büyük medya patronlarının gözüne çarptığından dolayı kurum/kuruluş ve tüzel kişilerde artık bu sosyal ağı ek bir iletişim aracı olarak görmeye başladılar.

Türk’ler neden Facebook’u çok sevdi?

Gözlemlerim sonucundan Türklerin tarih boyunca yeni çıkan teknolojilere çok meraklı olduğu ve bu yöne eğilimleri olduğunu izledim. Örneğin dünyada hiç bizim kadar araba tutkusu olan bir millet ender görülür derecede az.

Asosyal olan insanların yoğun olduğu ülkemizde(zorunlu iş ve yaşam koşulları) Facebook bu zaman diliminde sosyalleşmede çok kolaylık sağlıyor.

Facebook ADSL İnternet alt yapısı ile paralel hızda büyüdü

Facebook Türkiye’de bu kadar hızlı büyümesinin sebebi mevcut hatların artık hızlanması ve paralel olarak facebook sosyal ağı ile tanışılması..

Facebook Grupları

Facebook grupları diye gördükleriniz topluluk sayfaları genelde ilk etapta duyuru göndermek amacı ile kullanıcıların birlikte seslerini duyurduğu platform olarak açıldı. facebook sayfaları çıktıktan sonra Facebook sayfa bileşenlerine Topluluk Sayfası şeklinde ek bir özellik konuldu.

Kurmak için anasayfadan sol menülerden gruplar linkine tıklayıp sağ üst köşeden Grup kur linkine tıklamaktır.
http://www.facebook.com/ajax/groups/create_get.php

Webmaster’a katkısı:

10.000 üyesi olan gruba toplu mesaj yollayarak reklamlarınıza tıklattırabilirsiniz.

Facebook Açık Grup

Ekim ayında aktif bu olan bu uygulama eski gruplara nazeren daha sade ve oturaklı. Kişileri toplu şekilde davet edemiyorsunuz. Özellik bakımından anlık sohbet,yer yazdığınız iletinin bildirimlerde çıkması ve anasayfada soldaki menülerde aktif olması.

Webmaster’a katkısı:

Açık grupları daha aktif kullananlar çıkmadı. Açık gruplar normal hayran sayfalarından daha etkili olabilir. Çünkü her yazdığınız bildirimlerde çıkıyor ve her üyenin anasayfasında sol menüsünde gözüküyor.

10.000 kişilik hayran sayfasının etkisi 1.000 kişilik açık grupta gönderdiğiniz 1 iletinin etkisinde olamaz. ama herkesin yazdığı çıkıyor.

Kurmak için sol menüden tıklayınız:
http://www.facebook.com/ajax/groups/create_get.php

Facebook Hayran Sayfaları

Facebook sayfaları bir topluluk oluşturarak ortak aklı,ürünü,fikiri vb. şeyleri hayran kitlesine ulaştırmaya yarayan ve paylaşılan video, etkinlik, fotoğraf, albüm, tartışma, yazı, not, duyuru gibi iletilerin topluluktakiler tarafından yorum yapılıp, beğenilip paylaşılan sayfalardır.

Facebook Sayfası kurmak için aşağıdaki bağlantıdan tıklayabilirsiniz.

http://www.facebook.com/pages/create.php

2 seçenek karşımıza çıkıyor.
Topluluk Sayfası

Daha Fazlası


1 35
Alıntı:
Bir Topluluk Sayfası oluşturarak sevdiğiniz hedef veya konu için destek sağlayın. Çok popüler olursa (binlerce hayran çekerek), Facebook topluluğu tarafından benimsenir ve sürdürülür. Daha fazla bilgi al.

Resmi Sayfa

Resmi Hayran Sayfası

Alıntı:
Resmi bir Facebook Sayfası oluşturup yöneterek müşterileriniz ve hayranlarınızla iletişim kurun.

En çok kullanılan Topluluk Sayfası ve Resmi Hayran Sayfaları’nda ise profesyonel hizmet seçeneğidir.

Önerim normal topluluk sayfası açmanızdır.

Facebook sayfası açarken dikkat edilmesi gereken hususlar:

 1. Sayfa adı kısa olması
 2. Sayfa bilgilerinin özgün yazı ile yazılması
 3. İnternet sitesi girilmesi(27 backlink)
 4. 200x400px boyutunda özgün tasarımlı genel halka ve içeriğe hitap eden sayfa resmi
 5. Sayfa kullanıcı adının alınması çok önemli (facebook.com/username) adresinden alıyorsunuz. 100 kullanıcıdan sonra bu hakkı tanıyor.
 6. Twitter’a bağlamanız. Otomasyon sistemi ile her yazılan twitter’ada aktarılacak. (facebook.com/veteknoloji ise bu sayfayı aktarmak için facebook.com/twitter bağlantısına tıklıyorsunuz ve sayfanızı seçip twitter’ınıza bağlıyorsunuz.)
 7. Sayfayı güncel tutmanız (Zamanınız yoksa aşağıda anlattığım RSS Graffiti uygulamasını entegre ediniz.)
 8. Videoların açıklamasına sayfanın linkini ve şu metini yazınız “Lütfen videoyu beğendiyseniz izlerken sol üst köşeden beğen yazısına tıklayınız.” . Bu yazı çok etkili videolar izlenirken insanlar videoyu beğenecem diye sayfayı beğenip sayfaya üye oluyor.
 9. En çok beğenilen videoları paylaşsanız bile gene yükselirsiniz.
 10. Resimli paylaşımları albüm şeklinde paylaşın; albüme ufak reklamda ekleyebilirsiniz.
 11. Videoları youtube.com,izlesene.com gibi yerlerden en yeni videoları seçip o günün en çok izlenen videolarından seçerseniz facebook.com’da da paralel şekilde bir hızlı büyüme elde edersiniz. Bu yüzden videolar sadece facebook içinde değil dışından da olabilir.
 12. Etkinlikleri unutmayınız. Ara sıra buluşma organizasyonları düzenleyebilir daha sosyal bir sayfa olduğunuz izlenimini verebilirsiniz.

Facebook sayfam haksız yere kapatıldı,yönetici devretmek istiyorum, kapatılan eski sayfamı açmak istiyorum gibi sorunlarla karşılaştınız

Sayfa Devri:

1 sayfanın üst yöneticiliğini devretmiştik. Devretmek için sayfadaki devralmak isteyen kullanıcı facebookta kaydolduğu eposta ile ip@facebook.com adresine Türkiye Facebook Sayfaları Sorumlusu Leyla hanıma bir eposta atacaklar.

Leyla hanımda size geri dönüş yaparak sayfadaki üst yöneticinin onayı gerektiğini onunda yazılı olarak sayfayı devretmeyi istediğini belirtmesi gerektiğini ve bu eposta ile geri dönüş yapması gerektiğini bildirmesini isteyecektir.

Bu gelen epostayı sizde devretmesini istediğiniz facebook üst yöneticisinin facebookunda kaydolduğu epostasına iletiyorsunuz. sayfanın sahibi bu epostada istenilen metini yazıyor ve açıklayıcı bir metinle nedenini yazıyor ip@facebook.comadresine gönderiyor.

2 hafta sonra uzuyor bu süre facebook sayfası o kişiye devrediliyor.

Kurumsal sitelerin sayfaları devrediliyor. eğer o sitenin/kurumun tüzel sahibi gibi vb. ise devir gerçekleşiyor.

Sayfalar neden kapatılır?

 1. Spam içerikli mesajlar
 2. İçeriği dailer ( +18 müstehcen) içerikli olması
 3. İntihar’a yönlendirme içerikleri olması
 4. Çoçukların cinsel istismarına yönelik olması
 5. Uyuşturu ve Uyarıcı madde kullanılmasına teşfik eden içerik olması
 6. Fuhuş İçerikleri olması
 7. Kumar,Bahis içerikleri olması
 8. Facebook genel kullanım koşulları,gizlilik,politika ve gizli haklarına aykırı olan paylaşımların yapılması

Sayfalarda kullanılan populer sayfa dışı uygulamalar

 1. FBML Basit HTML Kutuları
 2. Muzik kutuları
 3. RSS Graffiti
 4. FBML Template

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri