Bir iPhone altı aylık maaş demek..!

Vay Be düşündürcek bir olaya vermek istiyorum sizleri türkiyemizde 6 aylık bir çalışma sonucu alabilceginiz bir telefondan:=) okuyun

Apple’ın iPhone telefonlarını üreten Çin’deki Foxconn fabrikalarında çalışan işçilerin, ürettikleri telefonu satın alabilmek için yaklaşık altı ay para biriktirmesi gerekiyor.

ABC televizyonu, elektronik üreticisi Foxconn’un fabrikalarında çalışan ve Apple, Amazon ve diğeri markalar için sayısız elektronik cihazı bir araya getiren işçilerin gelirlerine yönelik bir araştırma yaptı. Araştırma, 2011 yılında dünyada 93 milyon satan iPhone’lardan bir tane alabilmek için, Foxconn işçilerinin hiçbir harcama yapmadan altı ay boyunca para biriktirmeleri gerektiğini ortaya koydu.

Uluslararası basının ağır baskısına maruz kalan Foxconn fabrikaları, bu ayın başında bağımsız kuruluşlarca denetime organik olarak tutuldu. Denetimden önce, yeni işe süregelen bir işçinin aylık maaşı yalnız 214 dolardı. Bu rakam, bugün 290 dolara çıkmış durumda.

Daha Fazlası


1 182

Çin’de 16 GB iPhone 4S’in fiyatı 200 dolar. İşçiler, 290 doların gelir vergisine verilen kısmı dışında, en önemli miktarı fabrikalarda kendilerine verilen oda ve yemek ücretine harcıyor. Bu miktar yaklaşık 72 dolar. Geride kalan 200 dolar civarındaki paranın büyük kısmı, bir oldukça kırsal alanda yaşayan ailelere gönderiliyor ve temel ihtiyaçlara harcanıyor.

iPHONE ALMAK İSTERLERSE…
Foxconn fabrikalarında çalışan bir işçinin bir iPhone alması, ailesine maaşından hiçbir katkıda bulunmayıp temel ihtiyaçlarından olabildiğince kısarak yaklaşık altı ay para biriktirmesini gerektiriyor. Ancak bu sefer telefon faturası için ödeyecek para kalmıyor.

Ancak tek sorun bu değil. Bir Foxconn işçisinin iPhone almak için tasarrufa gitmesi, dünyanın en zengin şehirlerinde çalışan işçilerin en ufak temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaması demek. Tayvan merkezli Foxconn’un en büyük tesislerinden biri, Hong Kong’dan bir nehirle ayrılan Şenzen’de bulunuyor. Dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Şenzen’de, cebinde iPhone faturası bulunan bir işçinin büfeden selpak alabilmesi bile çok zor. Öyle ki, Foxconn mensupları hapsoldukları fabrikalardan dışarı çıkamıyor, tüm ihtiyaçlarını burada karşılamak zorunda kalıyor.

Tüm bu faktörlere rağmen, Foxconn’un çok düşük ücret karşılığında uzun saatler çalışmayı zorunlu kılan işine başvurular sona ermiyor, her iş ilanına binler başvuruyor. Foxconn fabrikaları, Çin’in çok zengin olan doğu yakasıyla, fakir iç kesimlerinde yaşayan insanlar arasındaki farklı gözler önüne sermeye devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri