Protein eksikliğini gösteren işaretler

Protein vücumuzdaki birçok fonksiyonda önemli rol oynayan amino asitler zinciridir. Vücudumuz protein eksikliği yaşadığında belli başlı belirtiler verir. İşte vücudumuzun proteinsiz kaldığında verdiği belirtiler…

Protein vücumuzdaki birçok fonksiyonda önemli rol oynayan amino asitler zinciridir. Vücudumuz protein eksikliği yaşadığında belli başlı belirtiler verir. İşte vücudumuzun proteinsiz kaldığında verdiği belirtiler…

Protein bedenin kas yapmasını, yağ yakmasını ve güçlü kemiklerin oluşumunu destekler.  Vücut her gün proteine ihtiyaç duyar. Çünkü proteinler hareket sistemiyle sürekli parçalanırlar. Bu nedenle sürekli yenilenmesi gerekir.  Yemeklerden yeterince protein alamazsanız beden çeşitli belirtiler vererek günlük yaşantınızda olumsuz etkilere neden olabilir.

İşte vücudunuzda protein eksikliğini gösteren işaretler…

Çabuk yorulma

Vücut yeni kas kitlesi oluşturmak için proteine ihtiyaç duyar. Spor yapıyorsanız ve yeterli miktarda protein alamıyorsanız çabuk yorulabilir ve kas zedelenmesi yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle yeterli protein almadan enerjik hissedemezsiniz. Protein ihtiyacınızı yeterli miktarda karşılayamazsanız günlük yaşantınızda ufak tefek koşuşturmalarda bile aniden yorulduğunuzu hissedebilirsiniz.

Uykusuzluk sorunu 

Uykusuzluk sorunu, kan şekeri sevilerine ve serotonin azalmasına bağlı olarak gelişebilir. Yeterli protein almamak triptopan yapı taşlarının gelişmesine neden olabilir.  Bu yapı taşları uyuşukluğa ve huzursuzluğa neden olan bir amino asittir.

Daha Fazlası


1 46

Yatmadan evvel protein ağrılıklı beslenerek serotonini ve triptofan üretimini uyararak deliksiz bir uyku uyumayı sağlayabilirsiniz.

Yüksek kolesterol

Yüksek kolesterol, vücudunuzdaki iltihaplanmalar ve hormonal dengesizlikler yüksek şekerli beslenmelerin sonucunda ortaya çıkar. Şekerli atıştırmalıklarınızı protein içeren gıdalarla değiştirirseniz kolesterolünüzdeki artışın ve saydığımız diğer hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Uyuşukluk ve konsatrasyon eksikliği

Vücudunuzun norolojik fonksiyonlarını yerine getirebilmek için proteine ihtiyacı vardır. Yetersiz konsantrasyon, motivasyon eksikliği, öğrenmekte zorluk protein eksikliğine işaret eder. Yeterince protein alamazsanız gün içerisinde bu şikâyetleri yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Endişeli ve kaygılı hissetmek 

Amino asitler ruh halinizi kontrol eden nörotransmitterleri oluştururlar. Protein beynin hormonları sentezlemesine yardımcı olmak için gereklidir. İyi hissetmenize yardımcı olan dopomin ve serotonin gibi. Protein ağırlıklı beslenemiyorsanız depomin ve serotonin eksiklğini yaşayarak  her zaman endişeli ve kaygılı hissedebilirsiniz.

Kaynak milliyet.com.tr

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri