Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SEOFriendlyImages has a deprecated constructor in /home/webduzzi/public_html/wp-content/plugins/seo-image/seo-friendly-images.class.php on line 2
Yerli İnsansız Su Altı Aracı Üretildi – Webduzzi

Yerli İnsansız Su Altı Aracı Üretildi

Ankara’da hizmet veren bir mühendislik firması, 600 metre derinliğe kadar çalışabilen ilk yerli insansız su altı aracı ROV’u geliştirdi. Hacettepe Teknokent’te çalışmalarına geçindiren şirketin kurucu ortağı olan Bülent Gökalp, AA muhabirine vermiş olduğu röportajda, geliştirdikleri cihazın başta emek harcama derinliği olmak üzere diğeri özellikleri de değerlendirildiğinde Türkiye’nin ilk yerli insansız su altı aracı olma özelliğine sahip olduğunu belirtti.

Devletimizde hizmet veren insansız su altı araçlarının neredeyse hepsinin ithal olduğunu ve en oldukça 300 metre derinlikte çalıştıklarını ifade eden Gökalp, kendi geliştirdikleri aracın ise 600 metre derinliğe kadar inebildiğini belirtti.

Daha Fazlası


1 182

Bülent Gökalp’e göre; derinde bir emek harcama yapılacağı zaman piyasada kullanılanların haricinde derinlerde çalışabilen robota ihtiyaç duyulduğunu, kendi geliştirdikleri cihaz ile bu zorunluluğun ortadan kalktığını belirtti. Geliştirdikleri cihazın emek harcama derinliğinin 600 metre olmasından dolayı kısa sürede ürünü sattıklarını beyan etti.

Cihazın üstündeki 600 metre uzunluğundaki kablo ile belirlenen derinliğe güç ve data gidebildiğini söyleyen Gökalp, cihazda bu özellikler dışında kamera, sonar ve lambaların da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri