Apple’ın Baş Belası Virüs 408 Dolar Fidye İstiyor

apple mac


 

Daha çok Windows işletim sistemli cihazlarda duyduğumuz fidye yazılımları artık Mac bilgisayarlarda da görülmeye başladı. Bilgisayarda bulunan dosyalara şifre koyan bu yazılım, kullanıcılardan şifreleri açmak için para talep ediyor.

Geçtiğimiz günlerde FBI ile yaşadığı sıkıntılarla gündeme gelen Apple’ın bu kez de bir fidye yazılımıyla sorun yaşıyor. Yalnızca MAC’leri hedef alan bu zararlı yazılım, kullanıcıların bilgisayarında bulunan dosyalara şifre koyarak tekrar açılması için kullanıcılardan fidye talep ediyor.

KeRanger adındaki bu zararlı yazılım, MAC OS X işletim sistemli cihaz için geliştirilen ilk fidye yazılımı olma özelliğine sahip. 2014’te tespit edilen fidye yazılımı FileCoder’ın yayıldığı zamanlarda halen eksikliklerinin olması, KeRanger’ı kayıtlara ilk sıradan giriş yapmasını sağlıyor.

KeRanger bilgisayara bulaştıktan sonra 3 gün boyunca beklemede kalıyor. Bu da kullanıcıların virüsün nasıl ve hangi yollardan bulaştığını anlamalarını güçleştiriyor. Bilgisayarda bulunan doküman ve veri dosyalarına şifre koyan KeRanger, kullanıcılardan dosyaların geri açılması için 1 Bitcoin yani yaklaşık 408 dolar civarında para istiyor.

Saldırıların anlaşılmasından sonra Apple ve Transmission konuyla ilgili açıklama yaptı ve gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Eğer Transmission kullanıcısı değilseniz endişe yapmanıza gerek yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir