Snapdragon 820, Apple A9’u Ve Exynos 8890’ı Geçmeyi Başardı

snapdragon 820

Akıllı telefon alırken önceliğiniz kamera ya da hafıza değil de telefonun performans ve işlemci gücü ise bu yıl satışa sunulacak olan üst segment telefonlarda Snapdragon 820 işlemcinin kullanılacağını hatırlatalım. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen MWC 2016 Fuarı kapsamında pek çok akıllı telefon üreticisi amiral gemisi modellerinin tanıtımını yapmıştı. Fuarda öne çıkan modeller ise Samsung Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, LG G5, Xiaomi Mi5 ve Sony Xperia X Performance olmuştu.

 

Snapdragon 820 Bir Adım Önde

MWC 2016 Fuarı’nın ardından bu telefonlar arasında kıyaslamalar başladı. Bu kıyaslamaların yapıldığı Benchmark test sonuçları da teknoloji severlerle paylaşıldı. Ortaya çıkan tabloların büyük çoğunluğunda Snapdragon 820 işlemci, piyasadaki rakipleri olan Samsung’un Exynos 88990 ve Apple A9 işlemcilerinin bir adım önünde yer almayı başardı.

Daha Fazlası


1 182

antutu test

Benzer karşılaştırmayı yapan AnTuTu firmasının sonuçlarına göre ise ilk sırada yine Snapdragon 820 yer alırken, Apple A9 ikinci, Samsung Exynos 8890 işlemci de üçüncü sırada yer aldı. Bu işlemciler arasındaki dikkat çeken bir başka önemli nokta ise çekirdek sayılarındaki farklılıklar. Apple A9’da 2, Snapdragon 820’de 4, Exynos 8890’da ise 8 çekirdek bulunuyor. Burda ortaya çıkan sonuca göre performans çekirdek sayısına çok da bağlı olmadığını söyleyebiliriz.

antutu test 2

Grafik İşlemci Sıralamasında Açık Ara Lider Adreno 530

3 işlemci arasındaki grafik performansları değerlendirildiğinde Adreno 530 açık ara farkla lider oldğunu söyleyebiliriz. Snapdragon 820 bünyesindeki grafik işlemcinin açık ara lider olduğu listenin ikinci sırasında Apple, üçüncü sırada ise Samsung bulunuyor. Yani bu sonuçlara göre telefondan oyun oynamak isteyen kullanıcılardan Snapdragon 820’ye sahip olanların bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri