Ray Tomlinson Kimdir? Gönderdiği İlk Mailde Ne Yazdı?

ray tomlinson

Günümüzde mesajlaşmanın en önemlilerinden birisi olan elektronik postanın mucidi ve @ işaretini ilk defa kullananan Ray Tomlinson, 74 yaşında yaşamını yitirdi. Gençlik döneminde çalıştığı Raytheon şirketinde e-postayı icat eden Ray Tomlinson, 1971 yılında internetin atası olarak kabul edilen ARPANET’i kurdu. Bu program sayesinde iki bilgisayar arasında veri alışverişi yapılabiliyordu.

İlk kez iki bilgisayar arasında veri alışverişi yapmasını sağlayan ve e-posta gönderen Ray Tomlinson, internetin gelişmesinde en önemli paya sahip kişilerden biri olarak kabul edildi. Ray Tomlinson’un yakın arkadaşlarından biri olan Mike Doblo yapmış olduğu açıklamada; Tomlinson’un icadı tüm dünyanın iletişim biçimini değiştirmiş olsa da kendisi her zaman nazik ve mütevazı kalmayı başardı ifadelerini kullandı.

Daha Fazlası


1 182

 

Ray Tomlinson Kimdir?

1941 yılında New York’ta doğan Ray Tomlinson, 1960’lı yıllarda MIT ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde çalışma hayatına başladı. Sonrasında Raytheon isimli şirkette çalışma hayatına devam etti. Burada çalıştığı dönemlerde TENEX, ARPANET ve TELNET protokollerini geliştirdi. Bu icatları boş zamanlarında geliştirdiğini açıklayan Tomlinson, gönderdiği ilk e-postada hatırlanmayacak kadar gereksiz şeyler yazdığın ı belirtmişti.

Pek çok dalda sayısız ödül alan Tomlinson, MIT’in 150 kişilik mucit listesinde 4. Sırada bulunuyor. Günümüzde dünya genelinde e-mail servisinin 1,5 milyar kişi tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor. Gmail’in resmi Twitter hesabından da Tomlinson’un vefatı nedeniyle saygılarını sundu.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri