Çocuklara Fazla Tablet Ve Telefon Oynatmak Ciddi Hasarlara Yol Açabilir

cocuk tablet kullanimi

Evde misafir ağırladığınızda veya dışarıya yemek yemeye çıkıldığında ailelerin çocuklara sıkılmaması için en çok başvurduğu taktiklerden biri, tablet bilgisayar veya akıllı cihazlarla oynamalarına onay vermeleri.

Fakat uzmanlara göre bu hareket, çocuklarda ciddi anlamda sağlık ve gelişme problemlerine sebep oluyor. Tabletler ve akıllı cihazlar sebebiyle çocuklarda boyun ve bel rahatsızlıkları fazla olmak üzere çok sayıda sıkıntılarda artış olduğu ifade ediliyor.

Daha Fazlası


1 182

Bu cihazlar, yoğun şekilde kullanım sebebiyle gelişme çağında olan çocukların omurgalarında ciddi anlamda hasarlara neden oluyor.

Boyun, sırt, bilek ve göz ağrısı gibi rahatsızlıklar, en çok 5 – 9 yaş arası çocuklarda ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre en iyi tedavi, çocukların tablet ve akıllı cihazları kullanmasına sınırlama getirmek.

Yine uzmanlara göre, WhatsApp mesajlaşmaları ve kısa mesaj gönderimi de çocuklarda boyun ve parmak sorunlarının artmasına sebep oluyor. Yapılan araştırmalarda, Danimarka’da boyun fıtığı şikayeti sebebiyle fizyoterapiste giden 10 – 14 yaş arasındaki çocukların sayısı, 2008 senesine oranla iki kat artış gösterdi.

Belçikalı fizyoterapi uzmanı Profesör Cagnie’nin anne babalara tavsiyesi, çocukların fazla tablet ve akıllı cihaz kullanımına izin vermemeleri.

Profesör Cagnie’ye göre, fazla kullanımı engellemek tedavi etmekten daha basit. Çünkü, çocuklara tedavi yapılsa bile kullanım sınırlanmadığı müddetçe sorunlar hiçbir zaman tamamen bitmeyecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri