4,5G Türkiye’nin her yerinde geçerli olmayacak

4,5G Türkiye’nin her yerinde geçerli olmayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: “1 Nisan’da devreye girecek 4,5G teknolojisi anında Ülkemizin her tarafında  olacak diye bir beklenti oluşmasın. Bu, mevduat ve altyapı konusunda bir süreç”

Daha Fazlası


1 85

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4,5G teknolojisinin bir Nisan 2016 itibarıyla faaliyete gireceğini ifade ederek, “Yeni teknoloji anında Ülkemiz’in her tarafında  olacak diye bir beklenti oluşmasın. Bu, mevduat ve altyapı konusunda bir süreç” diye konuştu.

Yıldırım, yaptığı bildiride, 4,5G teknolojisiyle Ülkemiz’de mobil internet hızının en az 10 kat artmasının beklendiğini belirtti. 4,5G’nin bir Nisan 2016 itibarıyla resmen devreye gireceğini belirten Yıldırım, “Yeni teknoloji anında Ülkemiz’nin her tarafında  olacak diye bir beklenti oluşmasın. Bu, mevduat ve altyapı konusunda bir aşama. Yöntemlerin şeritlerinin arttırılması benzeri mantık ve teknoloji yollarında da çizgi sayısını arttırmayı amaçlıyoruz” diye açıklama yaptı.

Binali Yıldırım, şuanki vaziyette, piyasa dinamikleri içerisinde tüketici lehine bir uygulamanın mevzubahis meydana geldiğini ve işletmecilerin 4,5G hizmetlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak için SIM kart değişikliklerini halihazırda yürüttükleri kampanyalar alanında bedava yaptıklarını anlattı.

4,5G‘ye geçişlerin bedava olması ve alıcıların mağdur edilmemesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumunun (BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU) ilgili mevzuat alanında gereken tedbirleri alacağını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

4,5G teknolojisi ile daha kısa zamanda daha çok bilgiye erişilebilecek. Hız artacak ve internette bekleme kalkacak. Bilişimde saniyelerin ne kadar önemli hale geldiğini biliyoruz. Önceden telefon çevirme yoluyla internete giriyorduk. Düştükçe yine bağlanıyorduk. Hemen ise gsm telefonları, tabletler her çeşitli bilgiye erişimi imkanı sunan akıllı cihazlar. Ulaşımda, yollarda hız yıkım, bilişimde ise berekettir.”

4,5G NELER GETİRİYOR?

BTK aracılığıyla 26 Agˆustos 2015’te ihale edilen 4,5G teknolojisi pekçok yeniliğe neden olacak. Günlük yaşamda pekçok iş ve organizasyon, 4,5G teknolojisi ile kesintisiz mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek.

Yeni teknoloji, her yerde, tünellerde dahi çabuk internet erişimine olanak temin edecek. İnternet hızı, frekans, kapsama sahası, baz istasyonu, coğrafi koşullar, ağ yoğunluğu, cihaz ve web sitesinin vaziyetine yönelik değişiklik gösterebilecek.

Yerli imalatın geliştirilmesine katkı temin edecek 4,5G ile ulusal Ar-Ge çalışmaları desteklenecek, M2M (makinalar arası kontakt) uygulamaları yaygınlaşacak. 8 sene içerisinde Ülkemiz nüfusunun en az yüzde 95’i kapsama sahası içine alınacak. Otoban, çabuk ve fazla yüksek çabuk tren hatlarıyla bir kilometrenin üstünde uzunluğu meydana gelen tünellerin 3 sene içerisinde en az yüzde 99’u, bölünmüş karayollarının 6 sene içerisinde en az yüzde 95’i ve 10 sene içerisinde konvansiyonel tren hatlarının en az yüzde 90’ı kapsama sahası içine alınacak.

e-Devlet uygulamaları mobil olarak daha çok yaygınlaşacak. Basın hizmetleri (işlek yayınlar, imaj aktarımı) kolaylaşacak. Frekans avantajıyla kırsal kapsama daha pratik olacak ve kırsalda hayatını sürdüren insanlar bilgi toplumu hizmetlerinden daha çok yararlanacak.

e-Ticaretten mobil ticarete geçilecek, çok fazla yüksek çabuk internetin gelişimi ise yeni iş olanakları meydana getirecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri