Rüya Modelleme

Günümüz teknolojisinde dahi insanoğlu birçok sırrı hala çözebilmiş değildir. Halen neden görüldüğü bilinmeyen, ne anlama geldiği üzerine fikir yürütülmeye çalışılan, zaman zaman uzun süre etkisinden çıkılamayan rüyalar ve kabuslar hakkında uzun zamandır sürdürülen çalışmalarda sona gelindi. Ünlü bilim adamı Sigmund Freud’a göre rüyalar, gerçekleşmesini istediğimiz olayların beynimizdeki yansımalarıdır.

Rüya Modelleme
Rüya Modelleme
Daha Fazlası


1 12

[highlight]Bazı bilim insanları[/highlight] ise rüyaların uyku durumunda ortaya çıkan bir “ürün” olduğu kanısındadır. Brown Üniversitesi’nde nörolog olarak görev yapan Masako Tamaki’nin yaptığı araştırmalarda, 3 deneğin uyku halindeyken beyin faaliyetleri incelendi. Denekler birkaç dakikada bir uyandırılarak gördükleri rüyalar soruldu. Deneklerin anlattıkları ile elde edilen 200 görüntü karşılaştırıldı ve bilgisayar ortamında bir modelleme oluşturuldu.

Geliştirilen model ile deneklerin rüya gördükleri zamanlar belirlendi. Elde edilen bulgularda uyanıkken faaliyette olan beyim bölümlerinin, kişinin uykuda olduğu ve rüyaların görüldüğü anlardaki beyin faaliyetlerinin aynı olduğu anlaşıldı. Uyanık iken yaşanan mutlu bir ana verilen tepkiler ile, tanıdık bir kişinin görüldüğü anlarda beynin verdiği reaksiyonların rüyanın görüldüğü anlardakiler ile benzer olduğu ortaya konuldu.

Tamaki ve ekibinin yaptığı çalışmalar doğrultusunda bu görüntülerin her insanda ortaya çıktığı ve birçok insan için bir yerden boşluğa düşmek gibi ortak bazı rüya kalıplarının modellenerek her insanda aynı yöntemin kullanabileceğini ortaya çıkartmıştır. Elde edilen bulgular sayesinde rüyalar ve kabuslar önümüzdeki günlerde sır olmaktan çıkacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri