Ison kuyruklu yıldızı

Bu yılın en önemli gök olaylarında biri ISON isimli kuyrukluyıldızın geçişi olacak elbette. Gelmiş geçmiş en parlak kuyruklu yıldızlardan biri olma ihtimali olan bu kuyrukluyıldız 1680 yılında görülen göz alıcı kuyrukluyıldız geçişi ile benzerliği ile de dikkat çekiyor. Yörüngesi itibariyle Güneş’i sıyırıp geçecek bu ISON, eğer Güneş geçişini sağ sağlim atlatabilirse, Dünya ile buluşacak ve muhteşem bir görsel şölen sunacak.

Daha Fazlası


1 12

Ison kuyruklu yıldızı

Dolunay kadar parlak olması söz konusu olan kuyrukluyıldız eğer beklenen gerçekleşirse, gündüz bile görülebilecek.Amatör astronomlar Vitali Nevski ve Artyom Novichonok tarafından farkedilen cismin görüntüsü ISON adlı teleskop ile Eylül 2012 yılında elde edildi. Kuyrukluyıldızlara keşfeden kişinin adını vermek gelenekselselleşmiştir.  Fakat son yıllarda değişen bu alışkanlıkla ISON kuyrukluyıdızına, keşfeden teleskopun adı verilmiştir. İsimsel önemi en fazla olan kuyrukluyıldız Shoemaker – Levy 9 isimli Jüpitere çarpan kuyrukluyıldızdı.

ISON’un 1680’de geçtiği bilinen kuyrukluyıldız temsili görüntülerindeki gibi gökyüzünün yarısını kaplayan bir kuyruğu olacağı tahmin ediliyor. En heyecan verici olay ise bu kuyrukluyıldız ile benzerliği. Eğer ISON’un 1680’de geçen kuyrukluyıldız olduğu tespit edilirse, gelmiş geçmiş en uzun dönemli kuyrukluyıldız bulunmuş olacak. Bunlarla birlikte kuyrukluyıldızın bekleneni karşılamama ihtimali de söz konusu. Bir çok akranı gibi Güneş’e düşebilir ve bu ISON’u son görüşümüz olabilir. Yine de ISON Güneş’ten hasarsız çıkma ve muhteşem bir görsel şölen izlettirme ihtimali var. ISON’un geçişi bu yılın sonlarına doğru bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri