Hem insan hem maymun

Hem insan hem maymun
Hem insan hem maymun

Güney Afrika’daki  Johannesburg yakınlarında erozyonla çatısı çöken bir mağarada 2008 yılında bulunmuş 2 milyon yıl yaşındaki kemik kalıntıları laboratuar ortamında incelenmeye alınmış ve iskeletin hem insan hem maymun özellikleri taşıdığı bulunmuştu.

Daha Fazlası


1 12

İskeletin bir araya getirilmesinin ardından türünün Australopithecus sediba olduğu anlaşıldı. Türün el, ayak ve dişlerinin şempanzelere; leğen kemiğinin ise insana benzediği vurgulanıyor. Science dergisinde MH2 adı ile bilinen kadın iskeleti, MH1 olarak bilinen genç bir erkek iskeleti ve [highlight]MH4 adı ile tanınan[/highlight] kaval kemiği anatomisi ile ilgili altı farklı rapor yayımlandı.

Bulunan iskeletlerin anne ve çocuğuna ait olabileceği ve mağaraya düşerek orada sıkıştıkları, ardından cesetlerin ailenin yakınları tarafından bulunarak yıkandığı ve hayvan iskeletleri ile zaman içerisinde betonlaştığı belirtiliyor. Bireylerin Australopithesin adı ile bilinen ve 4 milyon yıldan 2 milyon yıla kadar dik yürüyen insana benzerliği ile dikkat çeken bir tür olduğu biliniyor.

Yapılan araştırmalarda bu türün topuklarının şempanzelere daha çok benzediği ve bu sebeple bacaklarının içe doğru bükülmüş bir şekilde yürüdükleri belirtiliyor. Bu hem insan hem maymun özellikleri türün, düz yürüyebilmesini aynı zamanda da ağaçlara tırmanabilmesini sağlıyor. Türün dişleri incelendiğinde Au. Africanus adı ile bilinen Güney Afrikalı bir başka tür ve Doğu Afrika’daki  Au. Afarensis türü ile birlikte farklı bir güney grubu oluşturmuş olduğu ifade ediliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri